Image default

A frissítő és hűsítő mentol

A menta széles körben ismert növény jótékony hatásainak és különleges, frissítő ízének köszönhetően. Az alábbiakban bemutatjuk a menta frissítő hatásának okát, valamint gyógynövényként való alkalmazásának lehetőségeit.

A menta növények illóolajában különféle bioaktív vegyületeket találunk, amelyek közül a legjelentősebbek a terpenoidok. Ezek közé tartozik többek között a mentol is.

Tudta?

A terpenoidok a növényekben találhatóak meg, ezek felelősek az illatért és az ízért. Gyulladáscsökkentő, gomba- és vírusellenes hatásuk egyaránt van, így több betegség megelőzésében és kezelésében is nagyon hasznosak lehetnek.

A mentol a TRPM8 receptor aktiválásával hidegérzetet vált ki a szervezetben csakúgy, mintha ténylegesen hűvös környezetben tartózkodnánk. Ennek köszönhető tehát az a hűsítő, frissítő hatás, amelyet a különböző mentolt tartalmazó termékek (például rágó, szájhigiéniai készítmények) vagy akár csak a növény leveleinek fogyasztásakor tapasztalunk.

Tudta?

A TRPM8 receptor, más néven hideg és mentol receptor, a Tranziens Receptor Potenciál (TRP) receptorcsaládba tartozó termoreceptor, amelynek fontos szerepe van a hideg érzékelésében.

A menta növénynek az illóolajok mellett a vitamin- és ásványianyag-tartalma szintén jelentős. Tartalmaz többek között káliumot, vasat, nátriumot, magnéziumot, mangánt, cinket, jódot, valamint A-, B12- és C-vitamint.

A menta az egyik legismertebb gyógynövényünk, amelyet az emberiség több ezer éve használ különböző egészségügyi panaszokra. Ismertek például gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatásai, de görcsoldóként és emésztési panaszok esetén ugyancsak használható. Fontos azonban kiemelni, hogy kisgyermekeknél ne alkalmazzunk mentoltartalmú készítményeket (például orrcsepp, orrkenőcs), mert a mentol allergiás reakciót válthat ki az arra érzékenyeknél.
A mentából készült gyógytea az említett jótékony hatásokon túl élénkítő, agyműködést serkentő hatással is bír.

Összeségében elmondható, hogy a mentát rendkívül sokféle módon felhasználhatjuk: akár ételek és italok ízesítésére, akár gyógynövényként. Tekintettel arra, hogy könnyen termeszthető, érdemes otthon is tartani belőle egy cserépben.

Forrás: MDOSZ 2013/1; Sajad Ahmad Wani, H.R. Naik, Javeed Ahmad Wagay, Nawaz Ahmad Ganie, Mehrajfatema Zafar Mulla, B.N. Dar: Mentha: A review on its bioactive compounds and potential health benefits, Quality Assurance and Safety of Crops & Foods, 2022.; Hugues Petitjean, Eléa Héberlé, Louis Hilfiger. Olga Łapieś, Guillaume Rodrigue, Alexandre Charlet: TRP channels and monoterpenes: Past and current leads on analgesic properties, Frontiers in Molecular Neuroscience, 2022.; Wendy M Knowlton, David D. McKemy: TRPM8: from cold to cancer, peppermint to pain, Current Pharmaceutical Biotechnology, 2011.; Anupam Bishayee, Deepak Bhatia: Epigenetics of Cancer Prevention, 2019.

Kapcsolódó tartalmaink

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad További információk