Az élelmiszerpazarlás globális probléma: az ENSZ adatai szerint az előállított élelmiszerek mintegy ötöde kerül a kukába világszerte. Az ételmentő csomagok bevezetése egy lényeges lépés a fenntartható élelmiszer-gazdálkodás felé, hiszen nemcsak a pazarlás csökkentéséhez járulnak hozzá, hanem gazdasági és környezeti előnyökkel is járnak.
Élelmiszerpazarlás: környezeti terhek csökkentése
A megtermelt élelmiszerek pazarlása nemcsak anyagi veszteség, hanem jelentős környezeti terhet is jelent. Az élelmiszer-termelés víz-, energia- és földhasználattal jár, emellett jelentős mennyiségű üvegházhatású gáz kibocsátásáért felelős. Ha egy termék a hulladéklerakóban végzi, azzal értékes erőforrások vesznek kárba. Az ételmentő csomagok révén azonban esélyt kapunk arra, hogy ezeket az élelmiszereket még felhasználjuk, és ne a szemétbe kerüljenek.
Vásárlói döntések
Az ételmentő csomagok választásával a vásárlók fontos szerepet játszanak a fenntarthatósági célok elérésében. Amellett, hogy a lejárat közeli élelmiszereket kedvezőbb áron vásárolhatjuk meg, tudatosabb vásárlási szokások kialakítására ösztönöz. Ezzel támogathatjuk a kereskedőket abban, hogy kevesebb árut kelljen kidobniuk, és csökkentjük a felesleges készletezést is.
A Maradék nélkül útmutatójából kiderül, melyik termékkategória meddig fogyasztható a minőségmegőrzési idő lejártát követően.
Egy lépés a fenntartható jövő felé
Az ételmentő csomagok rendszeres vásárlása a fenntarthatóbb élelmiszer-fogyasztás felé vezető út egyik fontos állomása. Bár egyéni szinten kisebb lépésnek tűnhet, ezek az apró vásárlói döntések összeadódnak, és hosszú távon pozitív hatással lehetnek a környezetre. Azáltal, hogy csökkentjük az élelmiszer-hulladék mennyiségét, hozzájárulunk az erőforrások fenntarthatóbb felhasználásához, és egy környezettudatosabb életmód kialakításához.
A fenntarthatóság felé vezető úton minden kis lépés számít – az ételmentő csomagokkal tett döntések pedig ennél sokkal többet jelentenek: egy élhetőbb jövőt mindannyiunk számára.
Környezetvédelem és fenntarthatóság
Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) szerint az élelmiszerpazarlás évente a világ teljes szén-dioxid-kibocsátásának 8-10%-áért felelős. Ebből következik, hogy minden megmentett élelmiszer mérsékeli a környezetre nehezedő nyomást, beleértve a szén-dioxid-kibocsátást és a hulladéklerakók terhelését. Az ételmentő csomagok révén azokat az élelmiszereket, amelyek egyébként hamarosan hulladékká válnának, még nagy eséllyel megvásároljuk, így csökken az erőforrások – mint például a víz és az energia – felesleges felhasználása.
Gazdasági előnyök és társadalmi hatások
A pazarlás csökkentése a termelési költségekre is hatással van: a kevesebb kidobott élelmiszer kisebb veszteséget jelent a gyártóknak és kereskedőknek, ami javítja az üzleti fenntarthatóságot. Emellett a fogyasztók kedvezményes áron juthatnak hozzá élelmiszerekhez, ezzel csökkentve saját kiadásaikat is. Az ételmentő csomagok az élelmiszer-szegénység enyhítésére is alkalmasak, hiszen olyan termékeket tartalmaznak, amelyek még biztonságosan fogyaszthatóak.
A fenntarthatósággal kapcsolatban még több hasznos információt és tippet olvashat korábbi cikkünkben!
Forrás: consilium.europa.eu; unep.org; food.ec.europa.eu