A barackpálinkák hatósági és laboratóriumi ellenőrzése mellett ezúttal sem maradhatott el a kedveltségi vizsgálat. Ha kíváncsi, mely termékek léphettek fel a dobogóra, érdemes végigolvasnia következő cikkünket!
A Szupermenta kedveltségi tesztek célja minden esetben az, hogy az éppen a fókuszban álló termékeket „ízlelve” kiegészítsék a Nébih hatósági és laboratóriumi vizsgálatait.
A kedveltségi vizsgálat során különösen fontosnak tartjuk, hogy szakértő és laikus kóstolók egyaránt pontozzák a termékeket, hiszen így több különböző, akár eltérő vélemény is kialakulhat róluk és árnyaltabb képet kaphatunk.
Fogyasztói szempontokat figyelembe véve a résztvevők ezúttal 23 barackpálinkát kóstolhattak.
A termékek értékelése most is „vak-kóstolásos” módszerrel történt, azaz a tesztelők nem tudták, mely sorszám, melyik márkát takarja.
A résztvevők összesen öt szempont mentén értékelték a pálinkákat.
- Szín és tisztaság szempontjából az ital akkor megfelelő, ha átlátszó, víztiszta vagy az érlelő hordó színét tükrözi vissza. Hogy mire is utalunk? A tölgyfától jellegzetesen sárga, óarany színt, az akácfától zöldessárga, a gesztenyefától pedig sajátosan vörösesbarna színt kaphat a pálinka.
- Az illatintenzitást és a karaktert elemezve, a pálinkának tükröznie kell az adott gyümölcs jellegét, friss illatát, kiegészítve az erjedés során felszabaduló ún. kerekítő, finomító illatokkal.
- Ízét illetően az ital tiszta ízérzetű, zamata megfelel a várt jellegnek, íze és illata összhangban van. Ízintenzitása ideális esetben megfelelő, érlelt, illetve harmonikus.
- Az ízlelés során lényeges szempont a harmónia és a tartósság megfelelősége. A pálinka akkor igazán finom, ha az illat és a szájban keltett íz „kerek”, harmonikus, összhangban van egymással. Az ital nem kelt fáradt, tompa ízhatást.
- A minőségi pálinkák az összbenyomást tekintve rendkívül egyedi, gazdag illat- és ízvilággal rendelkeznek. Optimális esetben a termékben tisztán megjelenik a gyümölcsre jellemző könnyed illat, a gyümölcsös édesség, az illatszerkezetbe beépülő fűszeresség és a gyümölcsmag technológiától függően diszkrét zamata. Az ital rendkívül elegáns, letisztult, harmonikus.
A barackpálinkák esetében a kóstolók az illatintenzitást, a karaktert tartották a leghangsúlyosabb érzékszervi szempontnak a fentiek közül.
A kedveltségi vizsgálat során, minden értékelési szempontot figyelembe véve, az élen az Agárdi Miraculum kajszibarack pálinka végzett. A második helyezést a Nobilis kajszibarack pálinka nyerte el, míg a dobogó harmadik fokára a Márton és lányai kajszibarack pálinka „léphetett fel”.