Image default

25 zöldség-gyümölcs csomagot „mentettünk meg” – de fogyasztásra is javasoljuk?

Megbarnult a banán vagy ráncos a paprika egy része? Felmerülhet a kérdés, hogy vajon megehetjük-e még. A vásárlók körében ez szubjektív lehet. Másképpen ítélünk meg egy-egy kevésbé friss, szépséghibás élelmiszert, mint a szakemberek, akik viszont jól tudják, hogy mi az, ami még biztonsággal fogyasztható. Legújabb terméktesztünkön ez különösen fontos szempont volt, ugyanis az egyre népszerűbb ételmentő csomagokat, azon belül is a zöldség-gyümölcs tartalmúakat vizsgáltuk felmérő jelleggel. Megmentettük, megvizsgáltuk, most pedig megmondjuk, mit tapasztaltunk!

Az utóbbi időben egyre több élelmiszerbolt, vendéglátóhely és pékség készít különböző összetételű, kedvező árú élelmiszercsomagokat az aznapi kínálatból vagy a közeli lejáratú, esetleg szépséghibás termékekből. Ezeket jellemzően mobilapplikáció segítségével vásárolhatjuk meg. Az ételmentést mi, a Szupermenta programban is szuper kezdeményezésnek tarjuk, persze a biztonság és a minimum minőség megtartása mellett. Az online térben a vásárlók körében erősen megoszlanak a vélemények 1-1 megmentett csomag kapcsán, erre lettünk figyelmesek mi is, mikor úgy döntöttünk, hogy belevágunk a tesztbe és mélységeiben is megvizsgálunk 25 zöldséget és gyümölcsöt tartalmazó csomagot.

Mentésre fel!

A csomagok jelentős részét, egészen pontosan 23-at a népszerű mobilapplikáció segítségével lefoglaltuk, majd a megadott idősávban személyesen átvettük az ország különböző pontjain lévő üzletekben. Budapesten kívül jártunk Debrecenben, Miskolcon és Tatabányán is.

Pozitív tapasztalataink voltak mind a rendelés, mind az átvétel szempontjából. A boltokban dolgozók készségesen segítettek a csomagok átvételében, így rendkívül gördülékeny volt a beszerzésük. Papírzacskóban, kartondobozban és nejlonzacskóban egyaránt kaptunk csomagot. Előfordult, hogy ezeken belül külön is becsomagolták a termékeket.

Felmérésünk során kettő olyan csomagot is vásároltunk, amelyeket az egyik élelmiszerboltban, a helyszínen kínáltak eladásra. Mivel ezeket nem lehet előre lefoglalni, és – kedvező áruk miatt – a kihelyezésük után általában gyorsan elfogynak, így több kísérletet is tettünk egy-egy helyen a beszerzésükre.

Végül tehát 25 csomagot mentettünk meg, melyeknek az ára 399 és 1500 forint között, míg a tömegük 1,1 kg és 4,9 kg között mozgott.

Mi kerülhet a csomagba?

A zöldségekből és gyümölcsökből álló csomagok csak olyan termékeket tartalmazhatnak, melyek megfelelnek az adott növényre vonatkozó előírásoknak. Vagyis a csomagba került termékekre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az üzletek zöldség-gyümölcs részlegére kihelyezett élelmiszerekre: meg kell felelniük az általános vagy bizonyos esetekben a termékspecifikus forgalmazási előírásoknak.

Laboratóriumi vizsgálatok:
  • Listeria monocytogenes
  • E.coli
  • penészgomba
ételmentő zöldség-gyümölcs csomag teszt laborfotó
Meglepetés a laboratóriumban is

A tesztelt csomagok tartalmát alaposan szemügyre vettük, ezt követően a laboratóriumban megvizsgáltuk őket. A zöldségekre és gyümölcsökre egyébként is jellemző, hogy az üzletekben sokan megtapogatják a vásárlás során, de az ételmentő csomagok esetében ez különösen igaz. Kíváncsiak voltunk, hogy van-e, valamint milyen mértékű a különbség a mosott és a mosatlan zöldségek, gyümölcsök között. Éppen ezért az adott csomag tartalmát kettéosztottuk: szúrópróbaszerűen egyes termékeken mosatlanul, a többin pedig mosás után végeztük el a mikrobiológiai vizsgálatokat. Ez azt jelenti, hogy a két mérés eredménye mindkét csomagrész esetében átlag érték.

Örömteli eredmény, hogy Listeria-t a mosatlan termékekben sem mutattuk ki. Azonban az E.coli baktérium egy mosatlan mintában jelen volt, de ez a mennyiség a vonatkozó előírásban meghatározott ajánlott határérték alatt, a mosás utáni értéke pedig már a meghatározási határ alatt volt.

 

A szakemberek megítélése szerint öt csomag élelmiszerbiztonsági szempontból a megfelelőség határán mozgott a penészgombák száma miatt, ugyanis azok meghaladták az előírásban szereplő ajánlott felső határértéket, amelyek esetében élelmiszerbiztonsági kockázat merülhet fel. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az adott termék penészes volt, ugyanis akkor is kimutatható a penészgomba, ha korábban penészes élelmiszerrel érintkezett. A hatósági felügyelők ezért határozottan felhívják a forgalmazók figyelmét az üzletekben lévő zöldségeket és gyümölcsöket tartalmazó ládák rendszeres ellenőrzésének fontosságára, hogy a penészes terméket mielőbb eltávolíthassák belőlük, az azzal érintkező élelmiszereket pedig megtisztítsák.

Az eredményekkel kapcsolatban fontos hangsúlyozni, hogy a rendeletben szereplő határérték mindössze önellenőrzésre szolgáló ajánlás, amely felhívja a figyelmet a problémára. Továbbá azt is érdemes kiemelni, hogy a vásárlást követő néhány napon belül történt a kedveltségi vizsgálat, a laboratóriumi mérésekre csak ezután került sor.

Ha penészes egy termék, akkor ki kell dobni a többit is?

Zöldségek és gyümölcsök esetén lényeges kérdés, hogy ha például egy láda alma vagy egy csomag tálcás gomba között van egy penészes, abban az esetben a többi még fogyasztható-e.
Amennyiben a penészedő darabok eltávolítása után a penésszel csak a felületükön szennyeződött darabokat meg lehet tisztítani, akkor fogyasztható a termék. A válogatás önmagában általában nem elég, a megmaradt ép darabokat meg kell tisztítani, mert a penészspóra rajta lehet úgy is, hogy nem látszik szabad szemmel.

Fontos a jelölés!

A zöldség-gyümölcs csomagokra ugyanolyan jelölési előírások vonatkoznak, mint az egyes zöldségekre és gyümölcsökre. Azaz fel kell tüntetni többek között a csomagoló vagy a forgalmazó nevét és címét, valamint a származási országot, illetve bizonyos esetekben a kereskedelmi osztályt is. A nyomonkövethetőség miatt fontos továbbá a tételazonosító is.

A hatósági felügyelők tapasztalatai alapján a jelölési gyakorlaton több üzletnek is szükséges változtatnia a jövőben, mert sok hiányos jelöléssel találkoztak. Időigényes lehet feltüntetni minden különböző termékre vonatkozóan az információkat, azonban a vásárlók számára ilyen esetben is tájékoztatást kell nyújtani a csomagban található élelmiszerekről. Ez azért is kulcsfontosságú, mivel a vevő nem tudja előre pontosan, hogy mit vásárol az ételmentő csomaggal.

 

A szemrevételezésen a szakértők három csomagban találtak olyan zöldséget vagy gyümölcsöt, amely nem felelt meg a minőségi minimumkövetelményeknek. Ezt elősegíthette a szemrevételezésig eltelt idő, és az is, ha az adott terméket külön becsomagolták, ami megakadályozhatta a szellőzését.

 

Így összességében a hatósági felügyelők megítélése szerint a felmérésben szereplő 25 megmentett csomagból négy élelmiszerbiztonsági szempontból a megfelelőség határán mozgott, ami élelmiszerbiztonsági kockázattal járhat. Egy csomag ezenfelül legalább részben nem felelt meg a minőségi minimumkövetelményeknek. A szakemberek további két csomag esetében sem találták teljes mértékben megfelelőnek a termékek minőségét.

 

Az érintett üzleteket tájékoztatták a felmérés tapasztalatairól, valamint felhívták a figyelmüket a lehetséges problémákra.

 Szupermenta-tipp
  1. Ha zöldség-gyümölcs csomagot mentünk, abban az esetben vásárlást követően mielőbb nézzük át a csomag tartalmát, és válogassuk szét a termékeket. Mindenképpen javasolt alaposan megmosni, és meg is pucolni azokat a fogyasztás előtt, különösen akkor, ha a különböző zöldségeket és gyümölcsöket nem különítették el a csomagon belül.
  2. Amennyiben a csomagban penészes termékkel találkozunk, akkor a penészes darabot dobjuk ki, a többit pedig alaposan mossuk meg.
Kíváncsi a kedveltségi vizsgálat részleteire? Kattintson!

Kapcsolódó tartalmaink

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad További információk