Már Nagy Sándor is imádta!
Gondoltad volna, hogy a nyár egyik sláger finomságát Nagy Sándor, Thomas Jefferson és Deák Ferenc is kedvelte? Ez a hűsítő édesség megjelenésétől kezdődően óriási sikernek örvend és koroktól függetlenül hódít a fogyasztók körében. Ma már teljesen természetes, hogy bárhol hozzájuthatunk, de ez nem volt mindig így…
Ez is érdekelheti
- Ötezer évvel ezelőtt már a kínaiak is ismerték a fagyi korai változatát – derült ki Marco Polo úti jegyzeteiből. A mézzel édesített gyümölcsleveket hűtötték hóval.
- Nagy Sándor még tisztjeinek is szűz hó, gyümölcslé és bor keverékét szolgáltatott fel csaták előtt.
- Az 1500-as években egy cataniai cukrász találta ki, hogy a jeget nem közvetlenül alapanyagként, hanem hűtőeszközként használja fel. Ennek ellenére a mai napig szokás a jég közvetlen felhasználása az italokba, mind hűtési célból, mind összetevőként.
- Kávéházban a világon elsőként Párizsban szolgáltak fel fagylaltot. A Procope kávéházat 1868-ban alapították, amely a világ legrégebben működő és mind a mai napig álló – jelenleg luxusétteremként működő – kávéháza. A hely névadója, Francesco Procopioo del Coltelli, franciásított nevén Procope Couteaux, aki fagyasztott limonádéval kínálta a vendégeket, melyet az első citromfagyiként tartanak számon.
- Fagylalt szavunkat 1775-ből származtatják, a „fagylaltozik” igét pedig 1844 óta használják. A nyelvújítás előtt a fagylaltot másképp nevezték, „hideg nyalat”, „fagyalt” és „fagyos”-ként emlegették. A 18. században a cukrászokat „tsemege tsinálók”-nak hívták.
- Amerikában az első fagyival kapcsolatos hirdetés 1777-ben a New York Gazette hasábjain jelent meg. Az Egyesült Államok harmadik elnökének, Thomas Jeffersonnak egy különleges vanília fagyi volt a kedvence.
- A „fagylalda” Pest-Budán a reformkorban vált népszerűvé. Deák Ferenc is fagylaltozott Fischer Péter cukrász kioszkjában, ahol elsőként árultak a maihoz hasonló fagylaltot. A legkülönlegesebbnek a gránátalmafagyi számított, melynek receptjét Fischer senkinek nem árulta el.
- Erzsébet királyné kedvence az ibolyafagylalt volt. Korabéli elbeszélések szerint Ferenczy Ida társalkodónője gyakorta vásárolt neki ebből az édességből.
- Az 1900-as évektől kezdődően már nem kizárólag a kiváltságos osztályok engedhették meg maguknak a fagylaltot. A 20. századtól mindenki számára megfizethető néptáplálkozási cikké vált ez az édesség.
- A fagylaltot eredetileg tálkákban tálalták, majd spanyol tekercsben, „vafli”-ban, azaz ostyában is árusították. Az ostyát 1904 óta védi szabadalom.
- A fagylaltkanál jellemzően szögletes fejű. Már a kezdetekkor is ezzel az eszközzel fogyasztották.
- A jégkrémet az ohiói Harry Bust szabadalmaztatta 1923-ban „jégnyalóka” néven.
- A II. világháborúban egyfajta ehető morális szimbólum volt. A katonák versenyeztek, melyikük tud több fagylaltot biztosítani a saját csapata számára.
- A ’40-es évektől Amerika jégkrém nagyhatalomnak számít. 1982-ben még a világűrbe is eljutott a jégkém a Columbia űrrepülőgép fedélzetén.
- A tengerentúlon napjainkra valóságos kultusza lett a pálcikás jeges finomságnak és a vödrös jégkrémnek.
A világon bárhol bármely évszakban minden alkalomra kitűnő választás lehet ez a finom édesség, a fagylalt.
Forrás:
- Rédey Judit: Hideg nyalat és spanyol tekercs – A fagylalt, a jégkrém és a parfé története (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, 2007)