A koffein a legszélesebb körben használt központi idegrendszeri stimuláns a világon. Naponta milliók fogyasztják az ébrenlét fokozására, a fáradtság enyhítésére, valamint a koncentráció és a fókuszálás javítására. Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tényeket a koffeinről!
Mi az a koffein?
A koffein egy stabil alkaloida, melyet különböző formában több mint kétezer éve fogyaszt az emberiség. Szájon át bevéve a koffein gyorsan és teljesen felszívódik az emberi testben. A stimuláló hatások 15-30 perccel a lenyelés után kezdődhetnek, és több órán át tarthatnak. Koffeintartalmú élelmiszer elfogyasztása után csúcskoncentrációját a vérben 30–120 perc alatt éri el. A koffein a metilxantin-származékok (koffein, teobromin, teofillin) egyike, amely megtalálható bizonyos növények különböző részeiben, így például a kávé- és kakaóbabban, a tealevelekben, a guarana bogyójában és a kóladióban. Ezeket gyűjtik be és dolgozzák fel a koffeintartalmú ételek és italok előállításához. A mindennapokban leggyakrabban a kávéban, a teában, az üdítőitalokban, a csokoládéban és az energiaitalokban találkozhatunk vele.
Hogyan működik?
A koffein a véráramba jutva összehúzza a vérereket, és többek között az úgynevezett adenozin természetes biológiai hatását is befolyásolja. Az adenozin az élő sejtek egyik hírvivő molekulája, amely jelzi a fáradtságot, álmosságot, valamint fontos szerepet tölt be az ébrenlét és az alvás szabályozásában. A koffein az adenozin hatását blokkolja, ezért érezhetjük ébernek magunkat a koffeinbevitel után. Fontos tehát tisztában lenni azzal, hogy a koffein nem helyettesíti a megfelelő minőségű és mennyiségű alvást, hiszen nem magát a fáradtság okát szünteti meg, hanem csak az érzetet függeszti fel átmenetileg.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) Diétás Termékek, Táplálkozás és Allergiák Tudományos Testületének (NDA) meghatározása szerint egy átlagos, egészséges felnőtt ember egyszerre maximum 200 mg (testtömeg-kilogrammonként kb. 3 mg) koffeinadagot fogyaszthat el biztonsággal. A napi koffeinbevitelt pedig az összes forrásból származó maximum 400 mg-ban (testtömeg-kilogrammonként kb. 5,7 mg) állapította meg egy egészséges 70 kg-os felnőtt számára, a terhes nők kivételével.
A koffein – többek között – megemeli az energiaszintet, növeli a vérnyomást, felgyorsítja a pulzust és fokozza a vázizmok teljesítményét. Túlzott fogyasztása azonban okozhat például álmatlanságot, szorongást, hányingert vagy fejfájást is.
A koffeinbevitel tehát időnként hasznos lehet azon felnőttek számára, akiknek semmilyen egészségügyi probléma nem indokolja a kerülését. Nagy mennyiségben azonban komoly problémákat is okozhat, ezért feltétlenül érdemes körültekintően és felelősségteljesen fogyasztani!
Forrás: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ; Magyar Energiaital Szövetség; www.efsa.europa.eu