Az energiaitalok világszerte igen népszerűek és egyben megosztóak is. Legújabb tesztünkön ezt a termékkört vettük szemügyre: a Nébih szakemberei kívül-belül megvizsgálták az energiaitalokat. Ha kíváncsi a részletekre és az eredményekre, olvasson tovább!
Az utóbbi években igen népszerűvé váltak ezek az italok, ezért egyre többfélével találkozhatunk a boltok polcain.
Az energiaitalok általában koffeint, cukrot és/vagy édesítőszert, és egyéb, táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagot, mint pl. taurint, glükuronolaktont, vitaminokat, esetenként különböző növényi kivonatokat (pl. guarana, ginseng) változó mennyiségben és kombinációban tartalmazó szénsavas, alkoholmentes italok. Az energiaitalokra vonatkozóan nincs sem uniós, sem magyar jogszabályban meghatározott definíció, jelenleg folyamatban van hazánkban az élelmiszerjogi szabályozásuk. A forgalomban lévő energiaitaloknak azonban több általános előírásnak is meg kell felelniük.
Tudta?
A népegészségügyi termékadóról szóló 2011. évi CIII. törvény kizárólag adókötelezettség szempontjából definiálja az energiaitalokat.
Jelenleg a 2009 és a 2202 VTSZ szám alá tartozó olyan termék népegészségügyi termékadó köteles, amely:
• 15 mg/100 ml mennyiséget meghaladó metil-xantint (koffein, teobromin, teofillin) tartalmaz;
• metil-xantint (koffein, teobromin, teofillin) tartalmaz és ginsenget, L-arginint vagy legalább 10 mg/100 ml mennyiségű taurint vagy ezek kombinációját tartalmazza.
Fontos kiemelni, hogy ezek az italok az egészséges felnőttek számára készülnek, magas koffeintartalmuk miatt fogyasztásuk gyermekek, valamint terhes vagy szoptató nők számára nem javasolt.
A kínálat felmérését követően összesen 35 energiaital került a kosarunkba, melyek közül 12 kizárólag édesítőszerrel, 15 termék csak cukorral készült, 8 termék pedig cukrot és édesítőszert is tartalmazott. Származásukat tekintve 20 magyar és 15 külföldi előállítású volt, kiszerelésükre nézve pedig 250 ml-es és 500 ml-es termékek szerepeltek a tesztben.
Lássuk a részleteket és az eredményeket!
Laboratóriumi vizsgálatok:
- koffein
- taurin
- L-arginin
- cukor
- édesítőszerek (szukralóz, aceszulfám K, aszpartám, ciklamátok, szacharin) (szúrópróbaszerűen)
- vitamintartalom (C-vitamin, B2-, B3-, B5-, B6-, B9-, B12-vitamin)
- tartósítószerek (kálium-szorbát, nátrium-benzoát) (szúrópróbaszerűen)
- színezékek (ahol a jelölésen szerepelt)
- propilén-glikol.
Főbb összetevők
A tesztben résztvevő energiaitalok mindegyike tartalmazott koffeint. Emellett gyakori összetevő volt az inozitol, a glükuronolakton, a taurin, a guaranamag kivonat és az L-arginin is.
Az előállítók a stimuláló anyagok közül a koffein mellett leggyakrabban a glükuronolaktont és az inozitolt használták. Taurint négy termék tartalmazott.
Az energiaitalok összetevőiről részletesen ebben a cikkünkben olvashat.
Koffeintartalom
Az energiaital élettani szempontból legjelentősebb összetevője egy metil-xantin származék, a koffein, ezért minden tesztelt terméknél laboratóriumban megmértük a koffeintartalmat.
A 35 vizsgált termékből 29 magas koffeintartalmú termék, vagyis a koffeintartalom meghaladta a 15 mg/100 ml mennyiséget. A magas koffeintartalmúként jelölt termékek általában 32 mg/100 ml koffeint tartalmaztak.
A koffeint ízesítés céljából aromaként vagy élettani célból, serkentő hatása miatt is adhatják az italokhoz. Mindkét esetben ugyanarról a vegyületről van szó, a különbségeket az alábbi táblázat tartalmazza, amit a termék jelölésén is szükséges feltüntetni.
Italok – aromaként jelen levő koffein | Italok – nem aromaként jelen levő koffein | |
Koffein mennyisége | 15 mg/100 ml vagy az alatt* | 15 mg/100 ml felett** |
Jelölése az összetevők között | aroma: koffein** | koffein** |
Koffein mennyiségének feltüntetése | – | Koffeintartalom:….mg/100 ml. ** |
Egyéb kötelező figyelmeztető felirat | – | Magas koffeintartalmú. Fogyasztása gyermekek és terhes vagy szoptató nők számára nem ajánlott. ** |
*: Az aromákra vonatkozó uniós rendelet
**: Az élelmiszerek jelölésére vonatkozó uniós rendelet
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) tudományos véleménye alapján egészséges felnőtteknél az egyszeri 200 mg, illetve a napi 400 mg koffeinfogyasztás nem jelent egészségügyi kockázatot.
A tesztelt energiaitalokat tekintve egy doboz ital elfogyasztásával nem érjük el az egyszeri 200 mg koffein mennyiséget. Egy 250 ml-es energiaital koffeintartalma általában 37-80 mg, de a nagyobb kiszerelésű termékek elfogyasztásával akár 160 mg koffeint is bevihetünk egyszerre a szervezetünkbe. Fontos figyelembe venni az egyéb koffeinbevitelt is (pl. kávé, tea, csokoládé), hogy a koffeinfogyasztásunk ne lépje túl az egyszeri 200, illetve a napi 400 mg-ot.
Taurin
A taurin egy kis molekulatömegű aminosav. Minden tesztelt termék taurintartalmát megvizsgáltuk, melynek eredményeként elmondható, hogy csak az a négy energiaital tartalmazta, amelyek jelölésén összetevőként szerepelt. A mért mennyiségek 0,362-0,377 m/m% (kb. 3620 mg/l – 3770 mg/l) közötti értékek voltak. A csomagoláson jelölt érték mindegyik terméknél 0,4% (kb. 4000 mg/l) volt.
Uniós határérték nincs a taurinra. A Német Élelmiszer- és Takarmánykódex egy 4000 mg/l határértéket állapított meg, a mért értékek ez alatt voltak.
L-arginin
Az alfa-aminosavak közé tartozó L-arginin mennyiségét is ellenőriztük minden vizsgált energiaitalban.
Összetevőként négy termék jelölésén szerepelt.
Az eredmények alapján elmondható, hogy csak azokban az energiaitalokban fordult elő, amelyek jelölésén összetevőként szerepelt, és a mért mennyiségek megfeleltek a jelölt értékeknek (0,12%).
Cukortartalom
A szénhidrátok, köztük a cukrok legfontosabb élettani funkciója az életműködéshez szükséges energia biztosítása, de fontos szerepet játszanak a sejtek, szövetek és szervek felépítésében és működésében is.
Tudta?
A cukor a mono- és diszacharidokat jelenti, azaz a fruktóz (gyümölcscukor), a glükóz (dextróz; szőlőcukor), a laktóz (tejcukor), a maltóz (malátacukor) és a szacharóz (cukor, répacukor vagy nádcukor) összmennyiségét értjük alatta.
A cukorral készült termékek mindegyikénél ellenőriztük a cukortartalmat. 15 energiaitalt csak cukor hozzáadásával állítottak elő, melyek cukortartalma a laboratóriumi eredmények alapján 9,6 – 16 g/100 ml között volt. A cukorral és édesítőszerrel készült 8 termék mért cukortartalma tág határok között, 4,6 – 11,2 g/100 ml között mozgott.
A cukor tápértékjelölésen szereplő mennyisége minden esetben megfelelt a mért értékeknek.
Az édesítőszerrel készült, cukormentesként jelölt 12 termék esetében szúrópróbaszerűen ellenőriztük néhány termék cukortartalmát. Ezekben a termékekben nem volt kimutatható a cukor.
Adalékanyagok vizsgálata
Az élelmiszerekben található adalékanyagokra (pl. édesítőszerek, színezékek, tartósítószerek) vonatkozó szabályokat egy uniós jogszabály tartalmazza, amely pontosan előírja, hogy mely adalékanyagot milyen mennyiségben lehet a termékek előállításakor felhasználni.
Édesítőszerek
A vizsgált energiaitalokat szukralóz, aszpartám, aceszulfám K, ciklamát és szacharin édesítőszerrel ízesítették. Szúrópróbaszerűen, 8 termék esetében vizsgáltuk meg a termékek édesítőszer-tartalmát.
A mért értékek minden esetben határértéken belül voltak.
Tudta?
Az édesítőszereket a termék összetevői listájában és a megnevezésében is szerepeltetni kell az uniós jelölési rendelet szerint. A helyes jelölés: „Édesítőszerrel (édesítőszerekkel)” – ezt a kifejezést az élelmiszer nevéhez kapcsolódóan kell feltüntetni. Ha a termék cukrot is tartalmaz, a megnevezést a rendelet értelmében a „Cukorral (cukrokkal) és édesítőszerrel (édesítőszerekkel)” kifejezéssel kötelező bővíteni.
Színezékek
A határértékkel rendelkező színezékek mennyiségét azokban a termékekben vizsgáltuk, ahol a jelölésen feltüntették ezen színező adalékanyagok összetevőként történő használatát.
Tartrazint (E 102) kettő, alluravöröst (E 129) egy, brillantkéket (E 133) pedig két terméknél használtak fel a termék előállításához.
Tudta?
A tartrazin és az alluravörös úgynevezett azoszínezék, amelyek esetében fel kell tüntetni a jelölésen a „gyermekek tevékenységére és figyelmére káros hatást gyakorolhat” figyelmeztető jelölést.
A színezékek laboratóriumi vizsgálatakor mindent rendben találtak a szakemberek.
Tartósítószerek
Az energiaitalok nagy részét pasztőrözéssel – a folyadék 60–90 °C-ra történő hirtelen, rövid idejű felmelegítésével, és azt követően gyors lehűtéssel – tartósítják, de néhány termék esetében alkalmaztak tartósítószereket, benzoesavat, szorbinsavat és ezek sóit.
A 35 termékből 14 termék esetében végeztük el a tartósítószerek vizsgálatát több szempont figyelembevételével.
A laboratóriumi eredmények megnyugtatóak voltak: az energiaitalok az összetevők között szereplő tartósítószereket tartalmazták, melyek mennyisége egyetlen esetben sem lépte túl a megengedett határértéket.
17 terméket – a jelölésük szerint – hőkezeléssel (pasztörizálással) tartósítottak. Ezeknek a termékeknek a jelölésén – egy kivételével – az összetevők között nem szerepelt tartósítószer, ezért nyolc energiaitalnál ellenőriztük, hogy valóban nem tartalmaznak-e tartósítószert. A vizsgálat során három energiaitalban találtunk tartósítószert kis mennyiségben.
Hogyan lehetséges ez?
Az élelmiszerek összetett összetevői tartalmazhatnak olyan adalékanyagokat vagy enzimeket, amelyeknek a kész élelmiszerben nincs technológiai funkciója, de mégis jelen vannak a termékben. A vizsgált energiaitalok közül néhány termék esetében a beküldött specifikációikból kiderült, hogy a termék olyan alapanyag-, illetve adalékanyagkeverék felhasználásával készült, amely tartalmazott tartósítószert. Ez a tartósítószer kizárólag ezen keverékek tartósítására szolgál, a késztermékben azonban úgynevezett „carry over” átvitt anyagnak minősül, amelynek a kész italra vonatkozóan nincs tartósító funkciója, így nem kell feltüntetni a jelölésen. Egy esetben sem találtunk olyan mennyiségben tartósítószert ezekben a termékekben, ami a késztermék tartósítására alkalmas lett volna.
Vitaminok az energiaitalokban
A terméktesztben szereplő energiaitalokban különböző összetételben a következő vitaminok fordultak elő: C-vitamin, B2-, B3-, B5-, B6-, B9-, B12-vitamin. A leggyakoribb a B3-vitamin (Niacin) és a B6-vitamin (Piridoxin) volt, amelyeket minden vizsgált energiaital tartalmazott, de a 35 termékből 33 ital összetevői között szerepelt a B12-vitamin, 31 italnál pedig a B5-vitamin (Pantoténsav).
Az uniós jogszabály szerint a hozzáadott vitamint tartalmazó élelmiszerek esetében a vitamin hozzáadásának eredményeképpen az adott élelmiszernek legalább jelentős mennyiségben kell tartalmaznia a vitamint. Az uniós jelölési rendeletben meghatározott „jelentős mennyiség” az italok esetében a 100 milliliterenként megadott táplálkozási referenciaérték 7,5%-a.
Laboratóriumi vizsgálattal ellenőriztük a termékek vitamintartalmát összevetve a tápanyagtáblázatban feltüntetett értékekkel. Az értékeléshez figyelembe vettük az Európai Bizottság Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főigazgatósága által az illetékes hatóságok részére készített, az élelmiszerek jelölésén feltüntetett tápértékek tűréshatárának megállapításához használandó útmutatót.
A vitaminok jelölésen feltüntetett értékeinek ellenőrzéséhez készített fenti útmutató használata esetén arra kell figyelni, hogy ha a jelentős mennyiség (NRV 7,5%-a) az útmutató alapján számolt alsó tűréshatár felett van, akkor nem lehet ezt az alsó tűréshatárt alkalmazni, ilyen esetben a „jelentős mennyiség” (NRV 7,5%-a) lesz az alkalmazandó alsó tűrés. Ezt szemléltetjük az alábbi számskálán:
Egy esetben kifogásoltuk a vitamintartalom értékét, ugyanis a B12-vitamin mért mennyisége alacsonyabb volt a napi beviteli referenciaérték 7,5%-nál. Az érintett élelmiszer-vállalkozó ellen hatósági eljárás indult.
Fontos, hogy a Riboflavinok egyik formája (a Nátrium-riboflavin-5’-foszfát) adalékanyagként – színezékként – is használható, amely a B2-vitaminnal megegyező vegyület. A vizsgált termékek között 9 ital jelölésén a Riboflavint színezékként tüntették fel, és nem a vitaminok között sorolták fel. Ebben az esetben nem követelmény, hogy a Riboflavin „jelentős mennyiségben” legyen jelen a termékben.
Propilén-glikol: Nincs jelölve, mégis van benne?
A propilén-glikol egy áttetsző, olajszerű folyadék, amely vízben, etanolban és éterben oldódik. Ez nem külön hozzáadott összetevője az energiaitaloknak, azonban ‒ egy kivétellel ‒ a terméktesztben vizsgált energiaitalok mindegyikében mérhető mennyiségben volt jelen. Ezt az adalékanyagot például aromákban és színezékekben használják hordozóként, amelyekkel átkerül a kész energiaitalba („carry over” átvitt anyag), ahol már nincs technológiai funkciója, ezért a termék címkéjén nem kell feltüntetni összetevőként. Az adalékanyagokra vonatkozó jogszabály azonban határértéket állapít meg az üdítőitalokban – így az energiaitalokban is – a propilén-glikol megengedett legmagasabb mennyiségére, amely a forrástól függetlenül legfeljebb 1000 mg/l.
Minden terméknél ellenőriztük a propilén-glikol mennyiségét: a mért értékek 86 mg/l és 1109 mg/l között mozogtak. Egy energiaitalban nem volt kimutatható.
A propilén-glikol megengedett határértéke üdítőitalokban 1000 mg/l, a laboratórium által mért 1109 mg/l értéket mutató termék esetében a laboratóriumi módszer mérési bizonytalanságát (+ 222 mg/l) figyelembe véve nem volt kifogásolható a mennyiség.
Propilén-glikol tartalom tekintetében minden vizsgált termék megfelelőnek bizonyult.
A propilén-glikol vizsgálati eredményeket az alábbi diagramon ábrázoltuk:
Jelölési hibák
A tesztben szereplő energiaitalok közül 28 nem felelt meg maradéktalanul a jelölési előírásoknak. A jelölésvizsgálat során gond adódott – többek között – a termékek megnevezésével, az összetevők feltüntetésével, a tápértékjelöléssel, a termék és az elsődleges összetevők származása, valamint a koffeintartalom jelölésével.
A jelölésvizsgálat részletes eredményeiért kattintson ide!
A tesztelt 35 termékből 28 esetében indult hatósági eljárás az élelmiszerjelölési hibák miatt. Ezenfelül egy energiaitalnál élelmiszerminőségi hibát is megállapítottak a szakemberek. A hatósági felügyelők kötelezték a cégeket a feltárt hibák kijavítására, az érintett élelmiszer-vállalkozókkal szemben pedig élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabtak ki, amelynek együttes összege 2.662.000 Ft volt.
Egy élelmiszer-vállalkozás nem jelentette be az energiaitalgyártó tevékenységét az illetékes élelmiszerlánc-felügyeleti hatóságnál, mely a terméket bérgyártásban állította elő (csak sörgyártó tevékenység folytatására vonatkozó bejelentést tett, amelyre vonatkozóan regisztrációval rendelkezett). Az érintett vállalkozás ellen is eljárás indult, valamint élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot szabtak ki a hatósági felügyelők a mulasztás miatt.
Szupermenta-tipp
- Vásárláskor érdemes figyelmesen elolvasni a jelölésen feltüntetett információkat, hogy az igényünknek megfelelő terméket válasszuk. Az összetevők, a koffein- és a cukortartalom, valamint természetesen az ízesítés is meghatározó lehet.
- Más koffeint, cukrot és/vagy édesítőszert tartalmazó italhoz hasonlóan az energiaitalok esetében is legyünk körültekintőek: alaposan tájékozódjunk, hogy milyen gyakran és mennyit célszerű fogyasztani belőle.
A vizsgálatok és a teszt részletes eredményei megtekinthetőek összefoglaló táblázatunkban! (link)
Kapcsolódó tartalmaink
ÖSSZESÍTETT EREDMÉNYEK
A részletes eredményeket
bemutató táblázatot
itt letöltheti!