A szaloncukor a magyar karácsonyok egyik legnépszerűbb édessége, melynek többféle minőségi előírásnak is meg kell felelnie. A szabályozások rögzítik, milyen alapanyagok és eljárások használhatóak a szaloncukor gyártása során. Cikkünkből kiderül, mi biztosítja, hogy a boltok polcaira kerülő termékek valóban megfeleljenek a fogyasztói elvárásoknak!
A Magyar Élelmiszerkönyv 2-84 számú irányelve határozza meg a szaloncukor általános jellemzőit, így rögzíti például a különféle fajtákat (kandírozott, mártott, töltött), míg a 2-102 számú irányelv a megkülönböztető minőségi jelöléssel ellátott szaloncukrokra vonatkozik.
Minden darab egyedi pillangós zárással készül, hogy megóvja a terméket, de ezáltal persze a karácsonyi dekorációnak és a karácsonyfának is különleges eleme lehet. A szaloncukor külső bevonata – legyen az kandiszréteg, csokoládé vagy más bevonat – nemcsak védi a korpuszt a kiszáradástól, hanem növeli az élvezeti értékét is.
A kandírozott szaloncukor korpuszát cukorkristály réteggel vonják be, míg a mártott változat csokoládé- vagy bevonómasszás bevonatot kap, melynek aránya legalább 20%. A töltött (formázott) szaloncukor külső burka a termék összes tömegének minimum 25%-át teszi ki.
A legismertebb fajták közé tartozik a fondan-, zselés-, marcipán- és vajkaramellás szaloncukor, melyek különleges ízesítésükkel és egyedi összetételükkel különböztetik meg magukat. A szabályok azt is előírják, hogy minden szaloncukor 1 kilogrammjának legalább 70 szemet kell tartalmaznia.
Különleges minőségű szaloncukrok
A „különleges”, „különleges minőségű” vagy „prémium” szaloncukor címkét csak az a termék viselheti, amelynek alapanyaga és előállítási folyamata megfelel a különböző előírásoknak. Például a különleges marcipán szaloncukor korpusza kizárólag egyszeres mandulamarcipánból készülhet, amely azt jelenti, hogy egy tömegrész az olajosmagbél (mandula) és egy tömegrész cukor (a glükózszirup szárazanyagot is számításba véve) felhasználásával készül. Fontos kikötés, hogy ez az édesség nem tartalmazhat aromát, illetve csak étcsokoládé használható bevonatként.
A különleges vajkaramellás szaloncukor esetében a korpusz legalább 85%-ban különleges vajkaramellából áll, amennyiben bevonatot kap, az csak ét- vagy tejcsokoládé lehet.
Kézműves szaloncukrok
A kézműves vagy kézmíves szaloncukrokra vonatkozó szabályok is különlegesek. Ahhoz, hogy egy szaloncukor kézművesnek minősüljön, az elkészítésének folyamatában meghatározó a kézi munka és a szakértelem. A Magyar Élelmiszerkönyv 2-109-es irányelve szerint ezek az édességek „mívességgel” készülnek, és törekedni kell a felhasznált adalékanyagok és technológiai segédanyagok mennyiségének csökkentésére. Ezzel biztosítják, hogy a kézműves szaloncukor valóban különleges és magas minőségű élményt nyújtson a vásárlóknak.
A csomagolásra és jelölésre vonatkozó előírások
A hagyományos szaloncukrokat szemenként csomagolják a két végén rojtozott selyempapírba és színes alufóliába vagy fóliába/fémgőzölt fóliába, majd pillangós zárással látják el. A termék megnevezésében szerepelnie kell a szaloncukor fajtájának (például fondan- vagy zselés szaloncukor), mártott szaloncukor esetén a bevonóanyagnak (például tejcsokoládéval mártva), töltött-formázott termék esetén pedig a tölteléknek (például kókusz ízű krémmel töltött).
A prémium minőségű szaloncukrok csomagolására is külön szabályok vonatkoznak. Ezeket az édességeket szemenként csomagolva, díszdobozban szabad forgalomba hozni, és a csomagoláson fel kell tüntetni, hogy minimum hány darab szaloncukrot tartalmaz. Ezenkívül a termék megnevezésében kötelező szerepelnie a „különleges”, „különleges minőségű” vagy „prémium” jelzőnek, amely utal a termék minőségére.
Források: Magyar Élelmiszerkönyv 2-84 számú irányelve, Magyar Élelmiszerkönyv 2-102 számú irányelve, Magyar Élelmiszerkönyv 2-109 számú irányelve