Image default

Mit tartalmazhat egy energiaital?

Energiaital terméktesztünkön többek között annak is utánajártunk, hogy milyen összetevőkből állhatnak ezek a népszerű italok. A koffein mellett például guaranamag kivonatot, glükuronolaktont, inozitolt vagy taurint is tartalmazhatnak. Ha kíváncsi, mit érdemes tudni ezekről az összetevőkről, olvasson tovább!

Koffein

Az energiaitalok élettani szempontból legjelentősebb összetevője a koffein, mely egy metil-xantin származék (1,3,7-trimetil-xantin, C8H10N4O2), fehér, keserű ízű, kristályos vegyület.

Szájon át bevéve a koffein gyorsan és teljesen felszívódik az emberi testben. A stimuláló hatások 15-30 perccel a lenyelés után kezdődhetnek, és több órán át tarthatnak. Koffeintartalmú élelmiszer elfogyasztása után csúcskoncentrációját a vérben 30–120 perc alatt éri el. A felnőtteknél felezési ideje – az az idő, amely alatt a szervezetben eliminálódik a koffein 50%-a – széles tartományban változik. Függ például az életkortól, testsúlytól, valamint a gyógyszerbeviteltől, a máj egészségi állapotától, továbbá befolyásolja a várandósság is. Egészséges felnőtteknél a felezési idő 2 és 8 óra között változik, átlagosan kb. 4 óra.

A koffein szervezetünkre gyakorolt hatásáról, hatásmechanizmusairól szóló tudományos eredmények arra világítanak rá, hogy a koffein számos enzim mechanizmusát képes befolyásolni, melyek által a koffein hatást gyakorol az anyagcsere-folyamatokra, szerveink és szervrendszereink működésére. Köztudott, hogy a koffein serkenti a szívműködést, növeli a pulzusszámot és a vérnyomást (1-3 órás időtartamra 5–10 százalékkal), növeli a gyomorsav-kiválasztást, fokozza a vizeletkiválasztást, emellett lassítja bizonyos anyagok lebontását a májban. Mindezeket azonban befolyásolhatja a fogyasztó egyéni koffeintoleranciája, fizikális állapota, kora, neme, alkoholfogyasztási szokásai, gyógyszerfogyasztása is.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) kiterjedt tanulmányát követően, 2015-ben tudományos véleményt adott ki a különböző korcsoportok napi koffeinfogyasztására vonatkozóan. Egészséges felnőtteknél az egyszeri 200 mg, illetve a napi 400 mg koffeinfogyasztás nem jelent egészségügyi kockázatot. Tehát a koffein egyszeri adagjai 200 mg-ig (kb. 3 mg/testtömeg-kilogramm egy 70 kg-os felnőtt esetében) nem ad okot biztonsági aggályokra. Az összes forrásból származó koffeinbevitel akár napi 400 mg-ig (kb. 5,7 mg/ testtömeg-kilogramm egy 70 kg-os felnőtt esetében) egész nap fogyasztva, az általános egészséges felnőtt lakosság számára a terhes nők kivételével nem vet fel biztonsági aggályt. 100 mg-os (körülbelül 1,4 mg/ testtömeg-kilogramm egy 70 kg-os felnőttnél) koffein egyszeri adagja növeli az alvási késleltetést és csökkenti az alvás időtartamát egyes felnőtteknél, különösen, ha lefekvés előtt fogyasztják. Ugyanakkor ‒ tekintettel arra, hogy csak korlátozott számú tanulmány áll rendelkezésre a koffeinnek a gyermekek és a fiatalok szervezetére és viselkedésére gyakorolt hosszú távú hatásairól, ‒ jelentős bizonytalanság van a szokásos koffeinfogyasztás hosszabb távú hatásait illetően ebben a korcsoportban. A gyermekek és a fiatalok esetében a napi koffeinfogyasztás biztonságos felső határértékét csak megközelítő értékként, a felnőttekre vonatkozó napi 3 mg/testtömeg-kilogramm mennyiségben határozták meg.

Gyermekek esetében egy bizonyos határértéket meghaladó koffeinfogyasztás átmeneti változásokat okozhat a viselkedésben, úgymint fokozott izgatottság, ingerlékenység, idegesség vagy szorongás. Ezenkívül a terhes nők esetében szintén mérsékelt koffeinbevitel javasolt. Mindezek alapján egyes terméktípusonként figyelmeztető feliratokat írt elő az Európai Bizottság az élelmiszerek jelölésére vonatkozó uniós rendeletben:

TermékcsoportFigyelmeztető felirat
Magas koffeintartalmú italok

Italok – kivéve azokat a kávé-, tea-, illetve kávé- vagy teakivonat-alapú italokat, amelyeknél az élelmiszer nevében szerepel a „kávé” vagy „tea” kifejezés:

— amelyeket módosítás nélküli fogyasztásra szántak, és 150 milligramm/litert meghaladó arányban tartalmaznak bármilyen forrásból származó koffeint, vagy

— amelyek koncentrált vagy szárított formájúak, és az eredeti állapotba való visszaállítás után 150 milligramm/litert meghaladó arányban tartalmaznak bármilyen forrásból származó koffeint.

„Magas koffeintartalmú. Fogyasztása gyermekek és terhes vagy szoptató nők számára nem ajánlott.”
Az italokon kívül egyéb élelmiszerek, amelyekhez a koffeint élettani célból adják hozzá.„Koffeint tartalmaz. Fogyasztása gyermekek és terhes nők számára nem ajánlott.”
Guaranamag kivonat

Egyes energiaital-fajták tartalmaznak növényi stimulánsokat is, melyek közül kiemelhetjük a guaranát. A guarana vagy tudományos nevén a Paullinia cupana, egyfajta kúszónövény, amely az Amazonas mentén őshonos. Ezt a növényt a hatalmas gyümölcsének magjai miatt tartják olyan nagyra, amit régóta használnak a szellemi teljesítőképesség fokozására és energizáló hatása miatt.

A guarana rövid távú hatásai általában a növény magas koffein- és tanninszintjén alapulnak. A guarana kivonat 3,5-5% koffeint tartalmaz, így akár négyszer többet, mint a kávébab. Mivel magvai olajban dúsak, lassan szabadul fel a véráramban, így hatása is hosszabb ideig tart. A guaranát tartalmazó termékek hatása és mellékhatása is hasonló a koffeintartalmú termékekéhez.

Taurin

A taurin egy kis molekulatömegű aminosav, amely energiát képes biztosítani a szervezetnek. A hús, a hal és a kagylók magas taurintartalmú élelmiszerek, ezenkívül gombákban is megtalálható. Növényekben, néhány bab- és dióféle kivételével ritkán van jelen magas mennyiségben.

Az emberi szervezet bizonyos mértékig taurint szintetizál is. A taurin nagy mennyiségben van jelen az agyban, ahol feltételezhetően neurotranszmitterként működik, de jelen van a retinában, a szív- és vázizomszövetben, valamint az epében is, ahol részt vesz az epesavak képződésében. Az anyatejbe is kiválasztódik, e célból adják az anyatej-helyettesítő tápszerekhez is.Az átlagos bevitele kb. 100 mg/nap. Az EFSA 2009-es véleményében kifejtette, hogy előreláthatóan még a taurin nagyobb mennyiségű bevitele sem lenne káros. Az új adatok 1000 mg/testtömeg-kilogrammban határozzák meg a legnagyobb napi bevitelét, amely nem okoz észrevehető káros hatásokat (NOAEL érték), azaz 60 g mennyiség egy 60 kg-os személy esetében.

A rendelkezésre álló adatokat figyelembe véve a Német Élelmiszer- és Takarmánykódex (LFGB) a taurin esetében egy maximális 4000 mg/l értéket határozott meg.

Glükuronolakton

A glükuronolakton (D-glükurono-γ-lakton) a szervezetünkben a cukor lebomlásakor keletkező vegyület, de a napi táplálékkal is bevihető, amit a szervezet lebont és kiválaszt a májban. Szinte minden kötőszövet alkotóeleme. A glükuronolakton prekurzora, a glükuronsav jelen van a növényekben, különösen a növényi gumikban.

A glükuronolakton az energiaitalok egyik gyakran használt összetevője a figyelem növelésére és a sportteljesítmény javítására. A megfelelő adag számos tényezőtől függ, például a felhasználó életkorától és egészségi állapotától.

A táplálkozásból származó glükuronolakton napi bevitele 1,2-2,3 mg. Az energiaitalokból származó glükuronolakton bevitel akár több százszorosa is lehet, mint a táplálkozásból. Az EFSA 2009-es véleménye szerint a glükuronolakton nagymértékű bevitele várhatóan nem járna káros hatással. Egy új kutatás szerint a glükuronolakton maximális, nem káros napi adagja (NOAEL érték) 1000 mg testtömeg-kilogrammonként, azaz 60 g egy 60 kg-os személy esetében.

A Német Élelmiszer- és Takarmánykódex (LFGB), figyelembe véve a rendelkezésre álló tudományos adatokat, a glükuronolakton esetében egy maximális 2400 mg/l értéket határozott meg.

Inozitol

Az inozitol egy cukoralkohol (C6H12O6), melyet kis mennyiségben az emberi szervezet is elő tud állítani, így nem nélkülözhetetlen a szervezet számára. A kilenc lehetséges sztereoizomer közül a myo-inozitol fordul elő a legnagyobb mennyiségben. Az inozitol nevet gyakran használják a myo-inozitol szinonimájaként. A myo-inozitol egy vízben oldódó vegyület, amely minden élő sejtben természetesen előfordul, beleértve az embereket, állatokat, növényeket és mikroorganizmusokat.

Az inozitolt a cukornád-feldolgozás melléktermékeként nyerik ki. A gyártási módszer alapja a fitinsav hidrolízisén alapul. Az újabb módszerek magukban foglalják a fitát enzimatikus lebontását mikroorganizmusokból származó fitázzal. Részt vesz az anyagcsere-folyamatokban, hozzájárul az idegrendszer egészséges funkcióinak fenntartásához.

Figyelembe véve a rendelkezésre álló tudományos adatokat, a Német Élelmiszer- és Takarmánykódex (LFGB) az inozitol esetében egy maximális 200 mg/l értéket határozott meg. 

L-arginin

Az L-arginin (C6H14N4O2) az alfa-aminosavak közé tartozik. Úgynevezett feltételesen esszenciális aminosav, azaz bár a test természetes úton is képes előállítani, csak bizonyos körülmények között, bizonyos anyagok jelenlétében. Ha ezek hiányoznak, vagy arányuk nem megfelelő, akkor az L-arginin pótlásra szorul.

Az L-arginin természetes úton tágítja az ereket, javítja a vérkeringést, elősegíti a sejtek tápanyagokkal való ellátását. Az L-arginin hiányát kiváltó állapot lehet a fizikai vagy lelki eredetű stressz, illetve az intenzív edzés, amelyek jelentősen lelassítják termelődését, így előbb-utóbb nem biztos, hogy kellő mennyiségben képes a szervezet előállítani. Emiatt argininhiány léphet fel, így kívülről kell a szervezetbe bevinni.

Az L-argininnak több természetes forrása is van: ilyen a dió, a napraforgó- és a szezámmag, a barna rizs, a zabliszt, a korpás búzakenyér és a szentjánoskenyérmag is.

L-karnitin

A karnitin (4-N-trimetil-hidroxi-vajsav) egy aminosavszármazék, mely elsősorban a májban és a vesében szintetizálódik aminosavakból, lizinből és metioninból. Az L-karnitin külső forrásokból is származhat, például húsból (főleg vörös húsokból) és tejtermékekből.

Az L-karnitint több mint 100 évvel ezelőtt fedezte fel a lett biokémikus Krimbergs, aki húskivonatból izolálta. Az L-karnitint táplálékból nyerik, de bioszintetizálható lizinből és metioninból is.  Az L-karnitin részt vesz mind a hosszú szénláncú zsírsavak-, mind a szénhidrát-anyagcsere szabályozásában és a sejtek energiaanyagcseréjének homeosztázisában.

Az általunk vizsgált 35 energiaitalhoz az előállítók a stimuláló anyagok közül a koffein mellett leggyakrabban a glükuronolaktont és az inozitolt használták. Taurint mindössze négy termék tartalmazott.

Egyéb anyagok megnevezéseA vizsgált energiaitalok között ilyen összetételű termékek száma
koffein6
koffein, taurin2
koffein, taurin, inozitol2
koffein, inozitol7
koffein, glükuronolakton1
koffein, glükuronolakton, inozitol8
koffein, guaranamag kivonat, inozitol1
koffein, L-arginin2
koffein, L-arginin, L-karnitin, inozitol2
koffein, L-karnitin, guaranamag kivonat, inozitol4
 Cukrok és édesítőszerek

A szénhidrátok, köztük a cukrok legfontosabb élettani funkciója az életműködéshez szükséges energia biztosítása, de fontos szerepet játszanak a sejtek, szövetek és szervek felépítésében és működésében is. Elfogyasztásukat követően viszonylag rövid időn belül felszívódnak a vérkeringésbe, ezáltal nagyon gyorsan hozzáférhető energiaforrásként említhetjük őket. 1 gramm cukor kb. 4 kcal energiát biztosít a szervezetünk számára.

A kizárólag cukorral készült energiaitalok jelentős mennyiségben tartalmaznak cukrot, kb. 10 g/100 ml cukor (szacharóz vagy glükóz-fruktóz szirup) található bennük.

A fogyasztói elvárásoknak megfelelően a gyártók édesítőszerrel vagy cukorral és édesítőszerrel készült termékekkel is bővítik a kínálatot, így az ital energiatartalma jelentősen csökkenthető. Az édesítőszerrel készült energiaitalokban többféle édesítőszert alkalmaznak (pl. szukralóz, aszpartám, aceszulfám K, ciklamátok), amelyek mindegyike az Európai Unióban engedélyezett adalékanyagnak minősül.

Adalékanyagok

Az energiaitalokban leggyakrabban előforduló adalékanyagok: étkezési savak, savanyúságot szabályozó anyagok, színezékek és a tartósítószerek.

A tartósítószerek olyan mikrobaellenes anyagok, amelyek megóvják az élelmiszerek minőségét és növelik az eltarthatóságukat. Az energiaitalok nagy részét pasztőrözéssel – a folyadék 60–90 °C-ra történő hirtelen, rövid idejű felmelegítésével, és azt követően gyors lehűtéssel – tartósítják, de néhány termék esetében alkalmaznak tartósítószereket, benzoesavat, szorbinsavat és ezek sóit.

 Vitaminok

A terméktesztben szereplő energiaitalokban különböző összetételben a következő vitaminok fordultak elő: C-vitamin, B2-, B3-, B5-, B6-, B9-, B12-vitamin. A leggyakoribb a B3-vitamin (Niacin) és a B6-vitamin (Piridoxin) volt, amelyeket minden vizsgált energiaital tartalmazott, de a 35 termékből 33 ital összetevői között szerepelt a B12-vitamin, 31 italnál pedig a B5-vitamin (Pantoténsav).

Vitaminok megnevezéseA vizsgált energiaitalok között ilyen összetételű termékek száma
C-vitamin, B2 vitamin, B3 vitamin, B5 vitamin, B6 vitamin1
C-vitamin, B3 vitamin, B5 vitamin, B6 vitamin, B12 vitamin2
B3 vitamin, B5 vitamin, B6 vitamin, B12 vitamin17
B2 vitamin, B3 vitamin, B5 vitamin, B6 vitamin, B12 vitamin10
B2 vitamin, B3 vitamin, B6 vitamin, B12 vitamin4
B3 vitamin, B5 vitamin, B6 vitamin, B9 vitamin1

Forrás: www.efsa.europa.eu; www.ruokavirasto.fi; www.bfr.bund.de; Karin Kristiane Nørby, Morten Poulsen: Assessment of added amino acids to foods and food supplements, DTU National Food Institute, 2022.; Maija Dambrova, Marina Makrecka-Kuka, Reinis Vilskersts, Elina Makarova, Janis Kuka, Edgars Liepinsh: Pharmacological effects of meldonium: Biochemical mechanisms and biomarkers of cardiometabolic activity, Pharmacological Research, 2016.

Kapcsolódó tartalmaink

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad További információk