Image default

Rumos érdekességek

A rum az évszázadok során a trópusi napfény, a kalózlegendák és a karibi életérzés ikonikus italává vált. Vajon mi köze van a mojitohoz vagy az angol haditengerészethez? Cikkünkből megtudhatja, és még egy receptötletet is adunk!

Honnan ered a „rum” szó?

A rum elnevezésének eredete bizonytalan: egyesek szerint a latin „saccharum” (cukor), míg mások szerint a holland „rumbullion” (zűrzavar) szóból származik.

Előállítás

A rumgyártás a cukornádtermesztéshez kötődik, és a Karib-térség gazdasági fejlődésének kulcsszereplője lett. A rumgyártás során a melaszt vagy a cukornád levét erjesztik és desztillálják, majd az így nyert szeszt érlelik és palackozzák. A rum tölgyfahordókban érlelődik, amelyek mélységet és komplexitást adnak az ital ízének. A helyi éghajlat és gyártási módszerek is befolyásolják a végső karaktert. A rum alkoholtartalmát eleinte az úgynevezett proof-rendszerrel határozták meg. A rummal átitatott puskaport meggyújtották – minél fényesebben égett, annál magasabb volt az alkoholtartalma.

Amerika első szeszes itala

Az 1600-as években a rum volt az első lepárolt alkohol az Egyesült Államok területén New Englandban. Sikerének köszönhetően az amerikai rumipar a gyarmati gazdaság meghatározó részévé vált.

Kalózok és rum

A 17-18. századi kalózok kedvenc itala a rum volt, amelyet fosztogatások közben hajókról zsákmányoltak. A rettegett kalóz, Feketeszakáll állítólag lőporral keverte a rumot, hogy bátorságot merítsen a csaták előtt. A rum és a kalózok kapcsolata nemcsak a valóságban, hanem az irodalomban és a popkultúrában is tovább erősödött, különösen Robert Louis Stevenson „Kincses sziget” című regényének hatására. Az olyan karakterek, mint Feketeszakáll vagy Henry Morgan, romantikus és kegyetlen alakokként élnek a köztudatban, akik a rum hatására váltak félelmet nem ismerő harcosokká. Ugyanakkor a valóságban a kalózok nem voltak válogatósak az alkoholfogyasztásban: bort, brandyt és bármilyen elérhető italt elfogyasztottak. A 18. század elejére azonban a rum vált a kalózok első számú italává, és végleg összeforrt a hírhedt tengeri rablók imázsával.

A brit haditengerészet rumadagja

1655-től kezdve a brit matrózok napi rumadagot kaptak, amelyet „tot”-nak hívtak, a napi rumadag szertartásos kiosztása a hajó fedélzetén fontos rituálé volt. A hagyomány 1970-ig tartott, amikor a „Black Tot Day” keretében végleg megszüntették.

A legrégebbi ma ismert rum

A napjainkban létező legrégebbi rumra 2011-ben az angliai Harewood House pincéjében találták rá. Az italt – amelyből 59 üveggel találtak – 1780-ban készítették Barbadoson, majd a 19. század elején az Egyesült Királyságba szállították és ott palackozták.

Kulturális jelentőség

A rum a szabadság és az öröm jelképévé vált: a reggae, a salsa és a karibi fesztiválok szimbóluma, gyakran társasági események, ünnepek és fesztiválok központi eleme.

Rumalapú italok

A mojito, daiquiri, pina colada és mai tai a legismertebb rumalapú trópusi koktélok közé tartoznak, azonban forró italokhoz is használják, például rumpuncs vagy alpesi forralt italok, mint a grog.

Mai Tai koktél recept

A Mai Tai a Tiki italok egyik kiválósága. Érdekessége, hogy a legkevésbé trópusi ízű. Az 1944-ben született receptet eredetileg két tahiti vendég számára alkották meg, amely után elhangzott a mondat: „Maita’i roa a’e” – azaz „Nem e világból való!”

Hozzávalók:
• 55 ml fehér rum
• 10 ml / 2 teáskanál konyak
• 10 ml száraz narancslikőr
• 25 ml frissen facsart lime-lé
• 10 ml mézszirup (méz + meleg víz keveréke)
• 10 ml / 2 teáskanál mandulaszirup

Elkészítés:
Ezt az italt akár a pohárban is keverhetjük, de a helyes módja a rázás.
Tegyük a hozzávalókat egy shakerbe 200 g zúzott jéggel. Jól rázzuk össze, majd öntsük a shaker teljes tartalmát egy nagy, jéggel teli pohárba! A tetejét díszíthetjük a felhasznált lime héjával és mentalevelekkel.

Forrás: Tristan Stephenson: Rumforradalom, HVG Kiadó, 2017; Marco Pierini: Pirates and Rum, Debunking a Myth, 2022. (gotrum.com); Jessica Gleman: The World’s Oldest Rum Sells for a World Record Amount, 2023. (bottleraiders.com)

Kapcsolódó tartalmaink

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad További információk