Tápoldatokat tesztelt a Nébih
Milyen tápoldatot válasszunk? Egyáltalán szükséges bármit is használni a növényeinkhez? Honnan tudhatjuk, hogy milyen a növény tápanyag-igénye? Tápoldatokat tesztelt a Nébih!
A tápoldatok hatósági vizsgálata
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) terméktesztjeinek folytatásaként a hazánkban kapható tápoldatok (szakmai néven: engedélyköteles és EK jelölésű oldatműtrágyák) ellenőrzését végezte el. Mint ismeretes a tápoldatok a növények tápanyag-utánpótlására szolgálnak, illetve a talajok tápanyag-szolgáltató képességét, termőképességét javítják. Nem elegendő azonban az, hogy a tápoldatok kedvező hatást fejtsenek ki a termesztett növényre és a talajra, meg kell akadályozni, hogy kedvezőtlen hatást gyakoroljanak az emberek, az állatok és a növények egészségére, továbbá fontos követelmény, hogy ne veszélyeztessék környezetünket és a természetet. Ennek megfelelően a forgalomba hozott termékeknek vagy az Európai Unió, hatóanyag-tartalom tekintetében szigorúbb szabályozásának kell megfelelniük, vagy pedig hazai forgalomba hozatali és felhasználási engedéllyel kell rendelkezniük, ahol a hatóanyag-tartalmon kívül egyéb környezetvédelmi és egészségügyi szempontoknak való megfelelést is vizsgálnak az engedélyezés során.
A tápoldatokra nemzeti szintű szabályozás (36/2006. (V. 18.) FVM rendelet) vonatkozik, amennyiben engedélyköteles termésnövelő anyagként kívánja a gyártó, vagy forgalmazó azt értékesíteni. Hazai és Európai Uniós rendelet szabályozza az EK-műtrágyaként megjelölt – akár hazai, akár külföldi gyártó által előállított és forgalmazott – termék kereskedelmét (37/2006. (V. 18.) FVM rendelet; Európai Parlament és Tanács 2003/2003/EK (október 13.) rendelete továbbiakban 2003/2003/EK). Ebben az esetben a csomagoló anyagon/flakonon szereplő feliratozás segíti a vásárlót a számára megfelelő készítmény kiválasztásában.
Általános tápoldat kategória
Neveljük és növeljük! Mik azok a termésnövelő anyagok?
Tudtad -e?
A műtrágya, az oldatműtrágya és EK-műtrágya meghatározása
Műtrágya: a növények tápanyagellátását szolgáló, iparilag, kémiai úton előállított termésnövelő anyag.
Oldatműtrágya: kémiai reakció útján nyert, szilárd szemcsétől mentes folyékony műtrágya,
EK-műtrágya: Az Európai Unió tagállamai között, külön engedélyezési eljárás nélkül, szabadon forgalmazható műtrágya. Az EK jelölés használatának kritériumait az Európai Parlament és Tanács 2003/2003 (október 13.) rendelete tartalmazza.
Ez is érdekelheti
A fent leírtak miatt kerültek célkeresztbe a népszerű nevükön tápoldatnak ismert termékek közül az általános tápoldatok, a muskátli tápoldatok és a kaktusz tápoldatok. A Nébih által koordinált kiemelt ellenőrzés során 50 db tápoldat hatósági mintavétele történt meg kereskedelmi egységekben. A termékek kiválasztásánál külön figyelmet fordítottunk arra, hogy a minták reprezentálják a hazai boltokban található kínálatot. A tápoldatok közül jellemzően a 250-, a 400-, az 500- és és az 1000 ml-es kiszerelésű termékeket vizsgáltuk, hisz a vásárlók körében is ezek a legnépszerűbbek. Emellett megmintáztuk az önadagolós 32 ml-es flakonokat is.
A részletes vizsgálati eredményeket IDE kattintva lehet letölteni.
A célellenőrzés során:
- vizsgáltuk az engedélyokiratban szereplő minőségi paramétereket, a teljes tápelem-összetételt,
- ellenőriztük a termékek jelölésének, címkézésének megfelelőségét, a magyar nyelvű felirat meglétét, a gyártó által garantált tápelem-tartalmat,
- felhasználói kedveltségi vizsgálatot végeztünk.
Muskátli tápoldat kategória
Minőség
Növény- és talajvédelmi feladatai során az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv ellenőrzi az engedélyköteles termékek, valamint az EK-műtrágyák gyártási, kiszerelési, nyilvántartási, jelölési, csomagolási, címkézési, szállítási, forgalomba hozatali, raktározási, tárolási, minőségi, felhasználhatósági és alkalmazási előírásainak megtartását, illetve az ezek céljára szolgáló helyiségeket, berendezéseket és felszereléseket, valamint a biztonsági adatlapok meglétét.
A célellenőrzés folyamán az engedélyköteles termésnövelő anyagokként forgalomba hozott tápoldatok körében elvégeztük a forgalomba hozatali és felhasználási engedélyben előírt minőségi paraméterek ellenőrzését, az EK-műtrágyaként forgalmazott termékkör esetében pedig a címkén szereplő (garantált) hatóanyag tartalom tényleges mennyiségét.
Az áttekinthetőség érdekében a termékteszt eredményeit bemutató táblázatban az összes hatóanyag-tartalmat m/m%-ban vagy m/v%-ban adtunk meg. Amennyiben a címkén vagy az engedélyokiratban a garantált hatóanyagtartalom más mértékegységben volt megadva mind a garantált hatóanyagtartalmat, mind a laboratórium által mért eredményeket m/m% vagy m/v%-ra váltottuk át, szükség esetén a laboratórium által mért sűrűség érték felhasználásával.
A mért hatóanyag-tartalom értékelésénél figyelembe vettük a vonatkozó jogszabályokban az adott tápelemekre vonatkozó tűréshatárokat, valamint az egyes paraméterekre vonatkozó mérési bizonytalanságot is. A tűréshatárok megállapításának célja a gyártás, a mintavétel és az elemzés során jelentkező eltérések figyelembevétele.
Kaktusz tápoldat kategória
Engedélyköteles és EK-műtrágyák esetében a tűréshatárok a következőképpen alakulnak:
- Makroelem tartalmú szervetlen összetett műtrágyák tűréshatárainak tömegszázalékban kifejezett negatív értékei:
Tápanyagelemek | Tűréshatár, % (m/m) |
N (nitrogén) | 1,1 |
P2O5 (foszfor) | 1,1 |
K2O (kálium) | 1,1 |
Háromkomponensű műtrágyák (N, P2O5, K2O) | 1,9 |
- Mezoelem tartalmú szervetlen összetett műtrágyák tűréshatárainak tömegszázalékban kifejezett negatív értékei:
A garantált kalcium-, magnézium-, és kéntartalom tekintetében megállapított tűréshatár az adott tápanyag garantált tartalmának egynegyed része, de legfeljebb 0,9%-a abszolút értékben.
EK-műtrágya tápoldatok esetében a mikroelem tartalmú szervetlen összetett műtrágyák tűréshatárainak tömegszázalékban kifejezett negatív értékei:
A garantált mikroelem tartalom tekintetében a megállapított tűréshatár a következő:
- 0,4% abszolút értékben véve 2%-ot meghaladó tartalom esetében,
- a garantált érték egyötöd része 2%-ot meg nem haladó tartalom esetében.
Engedélyköteles tápoldatok esetében a mikroelem tartalmú szervetlen összetett műtrágyák tűréshatárainak tömegszázalékban kifejezett negatív értékei:
A garantált mikroelem tartalom tekintetében a megállapított tűréshatár a következő:
- 0,4 % abszolút értékben véve 2%-ot meghaladó tartalom esetében,
- a garantált érték 20%-a 0,05-2,00 tömegszázalék közötti tartalom esetében,
- a garantált érték 50%-a 0,05 tömegszázalék alatti tartalom esetében.
A vizsgált 50 tápoldat közül 19 terméknél találtunk beltartalmi hiányosságot. Tizenhat termék esetében nagy részben a makroelem-tartalom és három terméknél a makro- és mezoelem-tartalom együttesen volt alacsonyabb az előírtnál.
A „Valentin virágtáp”, és az Eurogarden Kft. által gyártott „Általános tápoldat” , valamint a „Muskátli és balkonnövény tápoldat” megnevezésű termékek esetében több paraméter a garantált tápanyagtartalom töredékét tartalmazta, mellyel súlyosan megtévesztik a felhasználót.
A toxikus elem tartalmak az engedélyköteles termékek közül minden esetben megfeleltek az előírt határértéknek, az EK-műtrágyáknál a 2003/2003/EK rendelet nem állapít meg határértéket a toxikus elemek vonatkozásában.
Jelölés
A jogszabályokban előírt jelölési követelményeket minden megmintázott terméknél ellenőriztük.
A tápoldatok csomagolóanyagán kötelező a magyar nyelvű felirat, mely egyrészt az engedélyokiratban szereplő paramétereket tartalmazza, másrészt (EK-műtrágyáknál) a 2003/2003/EK rendelet címkézésre vonatkozó előírásainak kell megfelelnie.
A jelölés ellenőrzése során 50 db termékből 6 db termék esetében találkoztak az ellenőrök jelölési hibákkal, amelyek miatt a felelős forgalmazókkal szemben forgalomba hozatali és felhasználási korlátozást alkalmaztak. Általános hiba volt olyan tulajdonság feltüntetése a címkén, ami nem megengedett EK-műtrágyaként történő forgalmazás esetén (pl.az összetételben biológiailag aktív anyagokra történő utalás). Hiba volt továbbá EK- műtrágyaként forgalomba hozott néhány terméken a magnézium, mint hatóanyag olyan jelölése, mely szerint az a termék EK műtrágyaként nem lenne forgalomba hozható (a címkén garantált hatóanyag-tartalom kevesebb, mint az EK műtrágyaként forgalmazható termékekre vonatkozó minimális magnéziumtartalom).
Összefoglalva: 5 esetben csupán jelölési hiányosságot tapasztaltunk, 18 terméknél esett kifogás alá egyedül a hatóanyag-tartalom, és 1 terméknél a jelölés és a hatóanyag-tartalom együttesen kifogásolhatónak mutatkozott.
A vizsgálat során bebizonyosodott, hogy az 50 termékből összességében 24 termék nem felelt meg az előírásoknak. A kifogásolt termékekkel szemben megindult a hatósági eljárás, forgalomba hozatali és felhasználási korlátozást rendelt el a hatóság.
Felhasználói kedveltségi vizsgálat
A NÉBIH szakemberei a felhasználói kedveltségi vizsgálat során a tápoldatokat 1-5 pontig osztályozták az alábbi szempontok szerint:
- az adagolási információk pontossága (a termék felhasználási lehetőségére, alkalmazható dózisokra, adagolásra vonatkozó pontos információk egyértelmű meghatározása)
- a címke olvashatósága (címke könnyen olvasható, kezelhetősége és minősége megfelelő)
- a tápoldat adagolása kényelmes, biztonságos
- a flakon stabilitása, kezelhetősége, (merev falú, könnyen megfogható)
- a flakon biztonságos nyitása és zárása, szivárgásmentessége.
Az értékelés során plusz ponttal jutalmaztuk azokat a termékeket, amelyeknél a fő tápelemtartalom mellett még mikroelemeket is tartalmazott a készítmény.
A szakemberek érdekességként kiszámították a tápoldatok fő tápelem tartalmának fajlagos árát is, azaz, hogy 1 kg hatóanyag mennyibe kerül a különböző termékekben. A mért eredmény szerint a legkedvezőbb áron a Tesco virágtáp, Tesco muskátlitáp, valamint a Compo kaktusztáp szerepelt. Egy kg hatóanyagért pedig azok fizetnek a legtöbbet, akik önadagolós termékeket választanak.
Felhasználási tanácsok
A tápoldatokat ajánlatos száraz, hűvös, de fagymentes helyen tárolni, a felhasználást követően a következő használatig jól visszazárni.
Olyan kiszerelést válasszunk, amelyet felbontás után belátható időn belül fel tudunk használni.
A termékek jelentős hányada felbontás nélkül korlátlan ideig eltartható, az esetleges kristályos kiválás meleg helyen visszaoldható.
A tömény oldatot ne öntsük közvetlenül a növényre, mert perzselést okozhat, kerüljük a túladagolást.
Kapcsolódó tartalmaink
ÖSSZESÍTETT EREDMÉNYEK
A részletes eredményeket
bemutató táblázatot
itt letöltheti!