A Szupermenta program ezúttal országszerte 30 kereskedelmi egységet, elsősorban azok tejtermékrészlegét tesztelte. Ha kíváncsi a Nébih szakemberei által végzett hatósági helyszíni és laboratóriumi vizsgálatok eredményeire, olvasson tovább!
Budapesten, valamint Kelet- és Nyugat-Magyarország vármegyéiben is 10-10 boltot vettünk célba, így összesen 30 kereskedelmi egységet látogattunk meg. Ezúttal főként a tejtermékek részlegén vizsgálódtunk. Az ellenőrzött egységek közül 12 helyen sajtdarabolást is végeztek, ezért természetesen szakembereink azt is ellenőrizték, hogy ez a tevékenység az előírásoknak megfelelően történik-e.
Hűtőberendezések az eladótérben
A hatósági ellenőrök minden üzletben megnézték, hogy a hűtőberendezések állapota, kapacitása, elhelyezése megfelel-e az előírásoknak. Ellenőrizték továbbá a hűtők aktuális hőmérsékletét is, hogy megfelel-e a bennük elhelyezett élelmiszerekre előírt hűtési tartománynak.
Ebből a szempontból mindent rendben találtak a felügyelők.
Hűtött tejtermékek ellenőrzése
Az eladótérben lévő hűtőberendezésekben a szakemberek megvizsgálták, hogy ép-e a termékek csomagolása, ellenőrizték a minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági időt, valamint hogy tapasztalható-e romlásra utaló jel.
Az egyik üzletben lejárt minőségmegőrzési idejű termékeket találtak a szakemberek, valamint a helyben végzett sajtdarabolási tevékenység során is tapasztaltak nem megfelelőségeket. Lejárt fogyaszthatósági idejű termék mellett higiéniai, nyomonkövetési és dokumentációs hiányosságok is előfordultak.
Az érintett kereskedelmi egységgel szemben bírságot szabtak ki 350.000 forint értékben.
Mérőeszközök
A kereskedelmi egységek – a hűtőberendezések és a hűtött termékek hőmérsékletének ellenőrzése céljából– általában rendelkeznek kontroll (mag)hőmérővel. Néhány helyen tapasztalták a szakemberek, hogy nem volt mérőeszköz, vagy nem kalibrálták azt, de az is előfordult, hogy lejárt a kalibrálási bizonyítvány érvényessége.
A szakemberek figyelmeztették az érintett üzleteket. Az ellenőrzött egységek – azonnali intézkedésként vagy utólag megküldött dokumentumokkal igazolva – kijavították a hibákat.
Raktár – amit a vásárló nem lát
A hatósági felügyelők a kereskedelmi egységek raktáraiban is jártak, ahol szintén ellenőrizték a hűtőberendezéseket, azok hőmérsékletét, valamint a hulladékká vált élelmiszerek elkülönítését, jelölését.
Az egyik bolt raktárának hűtőkamrájában csomagolt, jelöletlen, nem nyomonkövethető darabolt sajtokat találtak az ellenőrök.
Az érintett kereskedelmi egységgel szemben bírságot szabtak ki, melynek értéke 250.000 forint volt.
Az áruátvétel során alkalmazott gyakorlat változatos képet mutatott az egyes boltoknál. Volt, ahol a szállító jármű belső hőmérsékletét dokumentálták, és a beérkezett termék hőmérsékletét akkor mérték meg, ha eltérést észleltek. Máshol szúrópróbaszerűen mérték a termékek hőmérsékletét, egyes helyeken pedig csak szemrevételezés történt. A mért értékek rögzítésének gyakorlata is eltérő volt, ráadásul nem is minden esetben dokumentálták azokat.
A szakemberek felhívták a figyelmet a hibákra, melyeket az érintettek javítottak, a jövőben pedig változtatnak a hibás gyakorlaton.
Tudta?
Élelmiszereinkben különféle baktériumok is előfordulhatnak. A bomlást okozó baktériumok az élelmiszer érzékszervi tulajdonságait változtathatják meg, a kórokozók humánegészségügyi szempontból veszélyesek.
Amennyiben a gyártó által előírt hőmérsékletet nem biztosítják folyamatosan, a hűtési lánc megszakadása olyan változásokat eredményezhet a termékben, amely lehetővé teszi a mikroorganizmusok elszaporodását. Megindulhat egy kedvezőtlen mikrobiológiai folyamat, amely vagy az élelmiszer érzékszervi tulajdonságait ronthatja, táplálkozás-élettani értékét csökkentheti, vagy súlyosabb esetben a patogén mikroorganizmusok szaporodása, esetleg toxin termelése miatt ezek ételfertőzést/ételmérgezést okozhatnak.
A hűtött áruk, például tejtermékek esetében is fontos az előállító által meghatározott tárolási hőmérséklet folyamatos fenntartása, mert csak ebben az esetben garantálható az élelmiszerek biztonságos fogyasztása és megfelelő minősége a lejárat napjáig.
A dokumentáció
Kiemelten fontos, hogy a berendezésekkel, a termékekkel és a takarítással kapcsolatban is mindent az előírásoknak megfelelően dokumentáljanak a kereskedelmi egységek. Hatósági felügyelőink ezt is ellenőrizték, és összességében pozitív tapasztalataik voltak.
Előfordult, hogy az élelmiszerek nyomonkövethetőségére szolgáló dokumentumokat nem tudták bemutatni a helyszínen, azonban a logisztikai központból ezeket utólag megküldték.
Néhány esetben felhívták a figyelmet arra, hogy szükséges a HACCP rendszer dokumentumainak/utasításainak aktualizálása (pl. karbantartási, takarítási terv, hűtési lánc megszakadása).
Tudta?
A nyomonkövethetőség biztosítása valamennyi élelmiszer-vállalkozóra nézve kötelező, a kereskedelmi dokumentumok megfelelősége valamennyi forgalmazó felelőssége. A nyomonkövethetőség kizárólag a termékek egyértelmű azonosításával biztosítható. Az adott élelmiszertétel azonosítható a tételazonosítóval vagy helyette a lejárat napját és hónapját is tartalmazó minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idővel.
Az ellenőrzésben résztvevő üzletek közül 12-ben végeztek sajtdarabolási tevékenységet. Néhány helyen nem tudták a helyszínen bemutatni a tevékenység végzésére feljogosító nyilvántartásba vételi határozatot, utólag viszont megküldték.
Laboratóriumi vizsgálatok:
- Salmonella spp.
- Listeria monocytogenes
- Escherichia coli
- Mikroorganizmusok száma
Miről árulkodnak a mikrobiológiai vizsgálatok?
A szakemberek törletmintát vettek a kereskedelmi egységek eladóterében és raktárában található hűtőberendezések oldalfaláról, polcáról és fogantyújáról.
A vonatkozó jogszabályi előírás alapján, ha a felületeket tisztítás és fertőtlenítés után, de még a munkavégzés előtt vizsgáljuk, azok nem lehetnek kórokozóval szennyezettek.
Esetünkben a kollégák munkavégzés közben vettek mintákat, így a szennyezettségük értékelésénél figyelembe kellett venni ezt a körülményt is.
A laboratóriumi eredmények megnyugtatóak, ugyanis a vizsgált minták egyikében sem volt jelen kórokozó mikroorganizmus (Salmonella és Listeria monocytogenes).
A nem kórokozó baktériumok néhány – főként az eladótérben vett – mintában voltak kimutathatóak, ami az ellenőrzött kereskedelmi egységekben megforduló sok vásárlónak tudható be.
A laboratóriumi eredmények alapján a vizsgált felületek szennyezettsége nem bizonyult kiugróan magasnak.
Íme, az eredmények
A hatósági ellenőrzés, a laboratóriumi vizsgálatok, valamint a vásárlói szempontú felmérés eredményei alapján a Szupermenta rangsorolta a tesztben résztvevő 30 kereskedelmi egységet.
Kapcsolódó tartalmaink
ÖSSZESÍTETT EREDMÉNYEK
A részletes eredményeket
bemutató táblázatot
itt letöltheti!