Image default

Kalandozás a rumok világában

Sokfelé „kalandozott” már a Szupermenta, de most újra horgonyt vetettünk – méghozzá a rumok tengerén! A gazdag történelmi múlttal rendelkező szeszes italt tisztán, koktélként vagy kevert italként is kedvelik, de sütemények készítéséhez is gyakran használják. Lássuk, hogy a tesztben szereplő rumokat rendben találta-e a Szupermenta „legénysége”!

Rumkínálat – nem minden arany a kincsesládában sem!

A boltok polcain többféle színű, stílusú rummal találkozhatunk, emellett egyre több ízesített, fűszerezett termék is elérhető. Azonban nem minden rum, ami annak látszik! A szeszes italokra vonatkozó rendelet előírása szerint ugyanis a rum kizárólag a nádcukor gyártásakor keletkező melasz vagy szirup, vagy magának a cukornád levének alkoholos erjesztésével készülhet, amely karamellel színezhető, viszont ízesíteni nem lehet. Lényeges továbbá, hogy az alkoholtartalma legalább 37,5%, az invertcukorban kifejezett cukortartalma pedig literenként maximum 20 gramm legyen. Amennyiben egy rum ízű termék nem felel meg ezeknek a kritériumoknak, akkor nem nevezhető rumnak.

A kínálat feltérképezését követően a nagykereskedelmi áruházláncok polcairól végül 20 termék került a képzeletbeli hajónkra: 11 gold és 9 dark rum. A 0,2-1 literes kiszerelésű italok között 2 hazai és 18 külföldi előállítású szerepelt. Lássuk a teszt részleteit és az eredményeket!

Tudta?

A dark rumok általában hosszabb hordós érlelési idővel rendelkeznek – nem ritka, hogy akár 20 évig érlelik –, ezért a színük mélyebb a gold rumokénál. (A végleges szín beállításához azonban a gyártók használhatnak karamellt.)
A hordós érlelés révén az italokban a pörkölt hordóból származó gazdag füstös, karamellás, puncsos illat és ízjegyek alakulnak ki. Az érlelési idő növekedésével azonban nemcsak a rumok színe mélyül, hanem egyre testesebb, komplexebb ízprofilok jönnek létre.
A gold rumok általában könnyedebb, gyümölcsösebb, virágosabb illat- és ízjegyekkel rendelkeznek a komplexebb, fűszeresebb dark rumokhoz képest.

A rum termékteszt eredményközlő videójának szöveges leirata (pdf)

Laboratóriumi vizsgálatok:

• tényleges alkoholtartalom
• cukortartalom
• acetaldehid
• allil-alkohol
• metanol
• propanol
• 2-butanol
• 2-metil-1-propanol
• n-butanol
• 2-metil-butanol
• 3-mtil-butanol
• illóanyag-tartalom
• etilacetát
• acetát

Laboratóriumi vizsgálatra előkészített rum mintákat tartalmazó fiolák vannak egy tárolóban elhelyezve az asztalon.

Alkoholtartalom – mennyi az annyi?

A tényleges alkoholtartalom vagy más néven etilalkohol-tartalom a termékben jelenlévő tiszta alkohol (etanol) térfogatának aránya annak teljes térfogatához viszonyítva. A szeszes italok, így természetesen a rumok esetében is az etilalkohol-tartalom az egyik legfontosabb termékkomponens.
A tesztben résztvevő rumok alkoholtartalma a jelölésük szerint 37,5 és 43 térfogatszázalék között mozgott, melyet a szakemberek laboratóriumi vizsgálattal ellenőriztek.

A kapott mérési eredményekből kiderült, hogy a tesztben résztvevő gold és dark rumok alkoholtartalma megfelelt a rendelet előírásának.

Metanol

A metanol (metil-alkohol, faszesz) a legegyszerűbb telített alkohol, melynek különös veszélye, hogy nincsenek megkülönböztető érzékszervi jellemzői, így szeszes ital fogyasztásakor nem érzékeljük a jelenlétét. Éppen ezért a szakértők megmérték a rumok metanoltartalmát.

Megnyugtató, hogy ebből a szempontból minden rum megfelelt az előírásoknak.

Cukortartalom

A szakemberek ellenőrizték a tesztelt termékek cukortartalmát, ugyanis a rumok esetében az invertcukorban kifejezett mennyiség nem haladhatja meg a literenkénti 20 grammot.

A mérési eredmények szerint a cukor mennyisége minden esetben megfelelt a termékleírásnak.

Egyéb illékony anyagok

Az illóanyag-tartalom vizsgálatára is sor került, mely lényegében az etil-alkoholon és metanolon kívüli többi illékony anyag összmennyiségének mérését jelenti.

Örömteli eredmény, hogy a tesztelt rumok illóanyag-tartalmával kapcsolatban is mindent rendben találtak a szakembereink.

Címke mint a rum térképe

A rumosüvegeken gyakran találkozhatunk igazán dekoratív címkékkel, azonban – az elrejtett kincset jelző térképtől eltérően – fontos, hogy ezek egyértelműek legyenek, és megfeleljenek a jelölési előírásoknak.
Szakembereink ellenőrizték, hogy a kötelező elemek – mint például a megnevezés, a nettó mennyiség, a termék tényleges alkoholtartalma vagy a tételazonosító – helyesen szerepelnek-e a címkéken, valamint az egyéb jelölési elemek megfelelnek-e a vonatkozó kritériumoknak.
A tesztelt rumok jelölésvizsgálatának eredményeként elmondható, hogy egy termék jelölését kifogásolták a szakértők. A címkén feltüntetett alkoholtartalom ugyanis jelentős mértékben, csaknem 3%-kal eltért a laboratóriumban mért értéktől.

Jelölési hiba miatt hatósági eljárás indult, és a felügyelők felszólították az érintett rum forgalmazóját a hiba kijavítására.

Felfedezés a laborban

A boltok polcain fehér, dark és gold rumokat is találhatunk, azonban az italok címkéin nem kötelező feltüntetni azok színét. Két termékről a Nébih laboratóriumában derült ki, hogy fehér színűnek számítanak, ezért a gold és dark rumok versenyében nem vehettek részt. A teljeskörű hatósági ellenőrzés azonban ezeknél a termékeknél is lezajlott.

Egy fehér rum esetében alacsony alkoholtartalmat állapítottak meg a felügyelők, ezért hatósági eljárást indítottak, és sor került a termékek forgalomból történő kivonására is.

 

Az élelmiszerminőségi probléma és jelölési hiba miatt az érintett forgalmazókkal szemben bírságot szabtak ki a hatósági felügyelők, melyeknek együttes értéke 685 ezer forint.

Szeszes italok esetében mindig törekedjünk a mértékletességre! A nyári időszakban kiemelten fontos odafigyelni a túlzott mértékű alkoholfogyasztás veszélyeire. A nagy melegben és hőségriadó idején nem javasolt alkoholtartalmú italt fogyasztani.

Szupermenta-tipp

A boltok polcain a különböző típusú rumok mellett már rum ízű, ízesített vagy fűszerezett szeszes italokkal is találkozhatunk. Érdemes alaposan elolvasni a címkén feltüntetett információkat, hogy az ízlésünknek megfelelő ital kerüljön a poharunkba!

Kíváncsi, mely rumok kerültek a dobogóra? Kattintson!

Kapcsolódó tartalmaink

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad További információk