Chips terméktesztünk alkalmával 10 terméket vizsgáltunk meg, amelyek jelölésén 6 esetben találkoztunk hiányossággal.
Ez is érdekelheti
A jelölés ellenőrzése céljából a hazai gyártású termék gyártójától bekértük a termék gyártmánylapját és a nem hazai gyártású termékekre vonatkozóan a forgalmazótól bekértük a termék specifikációkat és az összetett összetevőkre vonatkozó specifikációkat. Fontos ugyanis, hogy a termék csomagolásán feltüntetett információk összhangban legyenek a gyártmánylapban és a termékspecifikációban szereplő adatokkal, hogy a vásárlókat pontosan tájékoztassák a termékről.
A sajtos chipsek terméktesztjén a vizsgált 10 termék közül 6 nem felelt meg maradéktalanul a jelölési előírásoknak, ami miatt a Nébih a felelős vállalkozásokat figyelmeztetésben részesíti, és kötelezi a hibák kijavítására.
Tápérték jelölés tekintetében előforduló hibák
Öt termék esetében az energiatartalom jelölt értékét hibásan számolták ki. A tápértéktáblázatban a rost mennyiségének feltüntetése nem kötelező, de az energiatartalom számításánál az értékét figyelembe kell venni.
Két termék jelölésén a termékspecifikációban megadott tápértékadatok nem egyeztek meg a jelölésen feltüntetett adatokkal.
Az összetevők hibás jelölése
Néhány termék esetében nem volt pontos az összetevők jelölése, mivel a termék csomagolásán feltüntetettek nem egyeztek a termékspecifikációban foglaltakkal, amivel sérül a fogyasztók valósághű tájékoztatásának kritériuma.
Két termék jelölésén E625 ízfokozót tüntettek fel, míg a termékspecifikációban E621 ízfokozó szerepelt.
További jelöléssel kapcsolatos kifogások
Egy termék összetevőinek felsorolása nem folyamatos, hanem megszakított, a csomagolóanyag ragasztása miatt átláthatatlan volt.
Hibának számított az is, hogy egy termék esetében a megnevezéshez kapcsolódón feltüntették a „csökkentett zsírtartalmú” tápanyag-összetételre vonatkozó állítást, azonban nem elegendő a „csökkentett zsírtartalmú” állítást jelölni a terméken, mivel a zsírtartalom csökkentés tényleges mértékét is fel kell tüntetni.
Szintén hibának számít, ha az összetevők között az adalékanyagot nem a megfelelő csoportnévvel vagy nem a hatályos jogszabályban foglalt névvel tüntetik fel.
További jelölési problémaként merült fel, ha a jelölésen szereplő keresztszennyeződések nem egyeznek meg a gyártói specifikációban foglaltakkal.