A kereskedelmi egységek által előre csomagolt tejtermékek vásárlásakor is fontos a minőség és az élelmiszerbiztonság, ezért érdemes odafigyelni a címkén látható jelölésekre. Cikkünkben részletezzük, hogy milyen információkat kötelező feltüntetni a csomagoláson.
Több üzletben is találkozhatunk olyan termékkel (akár a csemegepultban, akár a hűtőben), amelyet az adott kereskedelmi egységben a hátsó üzemi területen vagy a vásárlók számára is jól látható nyitottabb részen előre kisebb egységekbe csomagolnak. Tekintettel arra, hogy nem az eredeti csomagolásukban kerülnek a vásárlókhoz, ezért más előírások vonatkoznak a jelölésükre. Lássuk, milyen kötelezően feltüntetendő elemek szerepelnek a kereskedelmi előrecsomagolás során használt címkéken!
1. Termék megnevezése
A megnevezés feltüntetése alapvető fontosságú. A gyártók gyakran használnak fantázianeveket, azonban ezek nem helyettesíthetik az élelmiszer előírt megnevezését kereskedelmi előrecsomagolás esetén sem.
2. Csomagolást végző egység neve és címe
Minden esetben szerepelnie kell a címkén, hogy melyik kereskedelmi egység csomagolta az adott terméket, így kötelező feltüntetni az üzlet pontos nevét és címét.
3. Fogyaszthatósági vagy minőségmegőrzési idő
A minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idő szintén kulcsfontosságú információ, amit érdemes megnézni vásárláskor. Ez a dátum jelzi, hogy a termékek meddig fogyaszthatóak biztonságosan, minőségüket meddig garantálják.
Tudta?
A fogyaszthatósági idő az olyan gyorsan romló élelmiszerekre vonatkozik, mint például a friss tej vagy a kefir. Az előállító a csomagoláson feltüntetni, hogy napra pontosan meddig tartható el a termék biztonságosan. Ezt követően egészségügyi kockázattal kell számolni, tehát a lejárat után már ne fogyasszuk el.
A minőségmegőrzési idő azt jelzi, hogy egy termék – például a kemény sajt – a megadott dátumig megőrzi minőségét. Később is fogyasztható, azonban veszíthet a minőségéből és az élvezeti értékéből.
4. Tárolási körülmények
A termékek megfelelő tárolása nagyon fontos a frissességük megőrzése érdekében, ezért a kereskedelmi egységek által előre csomagolt termékek címkéin is fel kell tüntetni a tárolási hőmérsékletet. Vásárláskor javasolt például a tejtermékeket utoljára kosárba helyezni, hazaszállítás után pedig azonnal hűtőbe tenni, hogy minél kevesebb időt töltsenek szobahőmérsékleten.
Tudta?
A tejtermékek többségét 2-6°C között kell tárolni.
Ha a különböző hőmérsékletet igénylő élelmiszerek (pl. margarin és élesztő) tárolása egy hűtőtérben történik, abban az esetben a hőmérsékletnek minden termék igényeihez igazodnia kell. Például, ha a margarin 5-10°C-on, az élesztő pedig 2-8°C-on tárolandó, akkor a megfelelő hűtési célérték 5-8°C között van.
5. Tömeg
Vásárláskor meghatározó szempont lehet az adott termék tömege, kereskedelmi előre csomagolás esetén különösen fontos ez az információ, hiszen nem azonos tömegűek a termékek. Érdemes megnézni ezt az adatot is, hogy az igényünknek megfelelő mennyiséget válasszuk.
Bár nem kötelezőek, de gyakran találkozhatunk az alábbi adatokkal:
- egységár,
- eladási ár,
- a csomagolás dátuma.
Forrás: kormány.hu; magyarelelmiszerkonyv.hu; europa.eu; Nébih