A túró hazánk egyik kedvelt alapanyaga, hiszen édes és sós ételekben is használhatjuk. Túrós csusza, túrógombóc, körözött és még számos recept alapja. Lássuk, milyen termékekkel találkozhatunk a boltok polcain!
A túró kellemesen savanykás, laza rögökbe összeálló, natúr tejtermék, melyet sokféleképpen felhasználhatunk. Magas fehérjetartalma miatt a sportolók, diétázók is előszeretettel fogyasztják.
Hogyan készül a túró?
A nyers tehéntejet pasztörizálják, majd előérlelik, ezzel rövidítik le az alvasztás idejét. Ezután beállítják a tej zsírtartalmát, így lehet akár zsírszegény vagy félzsíros túrót is előállítani. Az alvasztó kádban vajkultúrával beoltják a tejet, majd pár óra múlva alvadék keletkezik. Végül a kidolgozott alvadékból csurgatással eltávolítják a felesleges savómennyiséget. Az eredmény csontfehér színű, a kelvirágra emlékeztető, rögös, kellemesen savanyú tejtermék lesz.
A zsírtartalmukat tekintve sovány, zsírszegény, félzsíros, zsíros, valamint zsírdús termékek közül választhatunk. Napjainkban már egyre több speciális, például laktózmentes termék is elérhető.
A boltok polcain többféle kiszerelésű (250-500 gramm) túró kapható, ezért érdemes átgondolni, mekkora adagra van szükségünk, és annak megfelelően választani.
Sokaknál fontos szempont lehet a termék csomagolása is. Zacskóban, valamint tégelyben, dobozban is vásárolhatunk túrót, melyek lehetnek szelektíven gyűjthetők vagy újrahasznosíthatók is.