Milyen fajták közül választhatunk?
A Magyar Élelmiszerkönyv három sonkafajtát különböztet meg. Mutatjuk, melyek ezek, és mit érdemes tudni róluk.
Ez is érdekelheti
A sonkák – az előállításuk szerint – három alcsoportra sorolhatók
Nyers sonkák
Ezek a sonkafajták jellemzően sertéscombból vagy –lapockából készülnek. Ismertek darabolt és darabolatlan, bőrős vagy bőr nélküli, csontos vagy csont és porc nélküli változatai is. A termékeket előállíthatják marha vagy nagyvad combjából, illetve lapockájából is. Elkészítésük történhet pácolással és/vagy sózással. Tartósításukat füstöléssel, illetve szárítással végzik. Lehet kötözött vagy darabolt. Az ilyen termékek legnagyobb mennyiségben húsvétot megelőzően kerülnek az üzletek polcaira, mivel a hagyomány szerint ezeket főzik meg a háziasszonyok a húsvét előtti nagyszombat reggel.
Hőkezelt sonkák
Sajátossága szerint darabolt, bőrős vagy bőr nélküli, csont és porc nélküli sertéscomb vagy -lapocka. Ez a pácolt sonkafajta is készülhet marha vagy nagyvad combjából, illetve lapockájából.
Továbbá az elkészítés szempontjából megkülönböztetünk:
- főtt;
- füstölt, főtt;
- füstölt, sült;
- füstölt, főtt vagy sült sonkákat.
Az ilyen típusú termékek egész évben megtalálhatók az üzletekben, aki nem szeretne nyers sonkát főzni , ezeket a termékeket teszi az ünnepi asztalra.
Formában vagy bélben hőkezelt sonkák
Ezek a sonkák különböző átmérőjű bélbe vagy formába töltött húskészítmények. Sertéscombból vagy -lapockából, marhacombból vagy -lapockából, illetve vad hasonló testtájaiból, valamint baromficombból vagy baromfimellből is készülhetnek. Jellemzően legalább 20mm-es, egybefüggő, pácolt húsmozaikokat tartalmaznak. A sonkák ezen csoportjába tartozó termékeket főzéssel vagy főzés utáni füstöléssel, továbbá sütéssel készítik el. Az ilyen termékekből a vásárlók leginkább sonkatekercseket készítenek húsvétkor.