A gin terméktesztünkön számos vizsgálatnak vetettük alá a mintákat a Nébih laboratóriumában. Cikkünkben most azt mutatjuk be, hogy szakembereink hogyan is vizsgálták a ginek metanoltartalmát.
A szeszes italok (például gin) metanoltartalmát európai unió által közzétett referenciamódszer szerint határozzuk meg. A mérés során a vizsgálandó minta metanoltartalmát gázkromatográfiás vizsgálat segítségével határozzuk meg. A gázkromatográfia célja a különböző vegyületek tér- és időbeli elválasztása, minőségi és mennyiségi jellemzése. A gázkromatográfiás elválasztást követően, a minta a lángionizációs detektorba (FID detektor) kerül, ahol a kapott jelek elemzéséből állapítjuk meg a pontos a metanoltartalmat.
1.kép: GC-FID sematikus ábra
- A ginből vett mintából körülbelül 1,5-2 ml mennyiséget egy kis mintatartó üvegbe adagolunk, amelyet ezután légmentesen lezárunk, hogy az illékony komponensek – mint például a metanol – mennyiségéből ne veszítsünk.
- A gázkromatográfiás berendezésbe injektáljuk a mintát, a benne található komponensek magas hőmérsékleten elpárolognak, ionizálódnak, így könnyen elválaszthatóak egymástól a kolonnán, vagyis az oszlopon.
- Az elválasztást követően a FID detektorba (lángionizációs detektor) jutva mindegyik komponens körülbelül 2500-3000°C hőmérsékletű hidrogén-levegő gázlángon halad át, amely ionizálja az atomokat. Az így kapott jelből a mintában található komponensek minőségéről és mennyiségéről kapunk információt.
- A vizsgálathoz külső kalibrációt alkalmazunk, ami azt jelenti, hogy olyan standard oldatot is injektálunk a rendszerbe, amelyről tudjuk, hogy csak metanolt tartalmaz.
2. kép: Gin minta metanoltartalma (GC-FID kromatogram)
A ginek metanoltartalma megadható mg/l vagy mg/100ml abszolút alkoholra vonatkoztatott egységben; az utóbbi esetben a gin alkoholtartalmát meg kell határozni térfogatszázalékban. A vonatkozó uniós rendelet alapján a ginek és a desztillált ginek csak mezőgazdasági eredetű etil-alkoholból készülhetnek, melyekre vonatkozóan a rendelkezés szerint 30 g/hl abszolút alkoholra vonatkoztatott metanol a megengedett maximális érték. „London Gin” minták esetén a maximálisan megengedett metanoltartalom mindösszesen csak 5 g/hl abszolút alkoholra vonatkoztatott érték lehet az uniós rendelkezés alapján.