A bazsalikomot évezredek óta termeszti és hasznosítja az emberiség. Ennek oka elsősorban aromás, édeskés, némiképp a szegfűszegre emlékeztető illata és íze. Egy jó olaszos fogás szinte elképzelhetetlen egy-két kövéren dagadozó bazsalikomlevél nélkül. Lássuk, milyen érdekességeket rejt ez az illatos fűszer!
1.A bazsalikom szó a ’baszileosz’ azaz ’király’ szóból ered.
2.A növény eredetileg Indiából származik. Az első európai írásos említés az 1100-as évekből való.
3.A bazsalikom az ajakosok (vagy más néven árvacsalánfélék) családjába tartozik sok más fűszernövényhez hasonlóan, mint például a menta, kakukkfű vagy a zsálya.
4.Ugyan nálunk a bazsalikom lágyszárú, egynyáriként viselkedő növény, melegebb éghajlatú országokban több éven keresztül is díszeleg. Szára valamelyest elfásodik, megjelenése pedig bokorszerű lesz.
5.A 1000 darab bazsalikommag mindössze 1 gramm.
Ez is érdekelheti
6. A vízgőzdesztillációs lepárlással friss növényből előállított illóolaját nemcsak az élelmiszeriparban, de az illatszergyártásban és gyógyászatban is felhasználják.
7. A szárított levelek étvágyjavító, emésztést elősegítő és szélhajtó hatásúak.
8. A bazsalikom illóolajának egyik jellegzetes összetevője az eugenol, mely a szegfűszeg illóolajának fő komponense.
9. A friss bazsalikom az illóolajon kívül tartalmaz még jelentős mennyiségű K, A és C vitamint is.
10. Léteznek dísznövényként regisztrált fajták is, mint pl. a magyar nemesítésű ’Bíborfelhő’, ’Zöldgömb’ és ’Bíborgömb’, melyek szép, színes lombjukkal és virágaikkal díszítenek (ezek is ehetőek, de kevésbé aromásak.)