Legújabb terméktesztünkön a csigatésztákat vizsgáltuk. Az eredményekkel hamarosan jelentkezünk, de addig is nézzük, milyen problémák adódhatnak a száraztészták termékcsoportjában.
A mikrobiológiai szennyezők
A szalmonellózis, a szalmonella baktériumok által okozott fertőző megbetegedés. A baktériumok leggyakrabban élelmiszerrel, ritkábban vízzel vagy piszkos kéz közvetítésével kerülnek a szervezetbe. Leggyakrabban a nyers vagy nem eléggé átsült, átfőtt hús és tojásételek közvetítik a kórokozót, de gyakorlatilag bármilyen ételre rákerülhet külső szennyezéssel, nyersanyagról, eszközről, személyről vagy állatról.
Ez is érdekelheti
A tojásos száraztészták esetében a tojás alapanyag miatt természetesen szalmonella vizsgálatot is végeztünk. Ebben a termékkörben a legnagyobb valószínűséggel ugyanis szalmonella szennyezettség fordulhat elő.
A Nébih hivatalos oldalán még többet olvashatnak
a szalmonella okozta megbetegedésekről!
A Staphylococcus aureus nevű baktérium élelmiszerben való jelenléte árulkodó az üzemi technológiai-higiéniai fegyelemről, illetve a személyi higiéniai szabályok betartásáról. Ez a kórokozó egészséges emberek bőrén, orrnyálkahártyáján, de székletében is megtalálható, potenciális kórokozó. Az enterotoxin-termelő törzsek ételmérgezést is okozhatnak, így ennek megfelelőségét is laboratóriumi méréssel igazoltuk. Az élelmiszerekben előforduló mikrobiológiai szennyezők megengedhető mértékét egyébként európai uniós és hazai rendelet is szabályozza.
A mikotoxinok
A tészta alapanyagául szolgáló gabonaőrleménnyel különböző toxinok kerülhetnek a késztermékekbe. Ezek az Aspergillus nemzetségbe tartozó penészgomba fajok a gabonafélék gyakori károsítói, melyek méreganyagokat termelhetnek. Az aflatoxinok már kis mennyiségben is mérgezőek, emiatt világszerte, így az Európai Unióban is szigorú szabályozás és ellenőrzés alá esnek.