Mivel a vaj az egyik leggyakrabban használt alapanyagunk a konyhában, nem mindegy milyet használunk. Ezen termékek között is vannak különbségek, melyek befolyásolhatják a végeredményt, bármilyen ételt is készítünk.
A hatályos uniós rendelet alapján a vajak szilárd, képlékeny, elsődlegesen „víz az olajban” típusú, emulzió formájú termékek, amelyek kizárólag tejből és/vagy bizonyos tejtermékekből készültek, és amelyek esetében a zsír az alapvető összetevő. Ugyanakkor adhatók hozzájuk az előállításukhoz szükséges egyéb anyagok, amennyiben ezen anyagok nem a tej bármely alkotóelemének teljes vagy részleges helyettesítését szolgálják.
Az emulzió egy vízfázis és egy zsírfázis változó arányú, de stabil keveréke. A tej egy „zsír a vízben” emulzió, míg a vaj „víz a zsírban”. A vajban ez a rendszer úgy lesz stabil, hogy tejből fázismegfordítás után a tömörödött zsírgolyócskák magukba foglalják az arányában jelentősen kevesebb vizes fázist.
Ez is érdekelheti
A vaj tehát egy állati eredetű élelmiszer, igen kevés adalékanyagot tartalmazhat, és ha tartalmaz (pl. béta-karotint színezékként), azt a csomagoláson fel kell tüntetni.
A tejzsírtartalom szerint megkülönböztetünk vajat, háromnegyedzsíros vajat és félzsíros vajat és kenhető vajkészítményt.
- A vaj tejzsírtartalma legalább 80, de kevesebb, mint 90 %, maximális víztartalma 16 %, és zsírmentes tejszárazanyag-tartalma 2 %.
- A háromnegyedzsíros vaj esetében a termék tejzsírtartalma legalább 60 és legfeljebb 62 %.
- A félzsíros vaj tejzsírtartalma legalább 39 és legfeljebb 41 %.
- A kenhető vajkészítmény X %tejzsírtartalma lehet
– 39 % alatti,
– több, mint 41, de kevesebb, mint 60%,
– több mint 62, de kevesebb, mint 80%.
A vaj minőségét tehát leginkább a tejzsírtartalom határozza meg. Vásárláskor erre érdemes odafigyelni.