A gesztenyénél sem mindegy!
Több szempontból érdemes most a gesztenyére odafigyelni. A vadgesztenye termése mostanában koppan a fejünkön, illetve a járdán, hogy aztán hazaszállítva gesztenyefigurákat készítsünk belőle. A szelídgesztenye finom étkek alapanyaga, a sült gesztenye illata és íze a hűvös őszi, téli estéket idézi. A szelíd- és vadgesztenyét könnyű összekeverni, hiszen első ránézésre sok a hasonlóság, mégis szinte mindenben különböznek.
Kitűnő mézet és egyéb ínycsiklandó csodákat lehet készíteni a gesztenyéből. Az említett sült gesztenye sokak kedvence a karácsonyi vásárok idején. Liszt is készíthető belőle, amit ráadásul a gluténérzékenyek is kedvükre fogyaszthatnak.
Ez is érdekelheti
Míg a szelídgesztenye finom alapanyag, a vadgesztenye mérgező, ezért fogyasztása tilos!
A vadgesztenyét a 19. században festékként, szennytisztítóként használták, napjainkban a gyógyszeriparban használja fel óriási mennyiségben a virágát, kérgét és levelét. A magban lévő eszcin jótékony hatással van az erekre, különösen a vénákra, éppen ezért gyakran alkalmazzák visszérbántalmak, lábszárfekély és vérkeringési zavarok esetén.
Honnan származik?
A vadgesztenye a görög szigetvilágban, a szelídgesztenye Közép- és Dél-Európában őshonos.
A virága mindent elárul!
A szelídgesztenyefa nyáron hozza barkás virágait, a vadgesztenye hatalmas, fehér fürtvirágzatát pedig mindenki felismeri tavasszal, annyira látványos.
Küllemre is más!
A szelídgesztenyét jóval több, vékonyabb tüske védi, mint a vadgesztenyét. Így lehet a leginkább megkülönböztetni őket, ha gyűjtőútra indulunk.
Mire használhatjuk?
A szelídgesztenyéből desszertek, levesek alapanyaga készül, míg a vadgesztenye csak dísze lehet lakásunknak, esetleg aranyos figurákat készíthetnek belőle a kisebbek, vagy épp az örök gyerekek.