Az édesiparban „levantei mogyoróként” ismert "török mogyoró" egyik közkedvelt „megjelenési formája” a mogyorókrém, ami tulajdonképpen egy mogyorós-kakaós krém. Legyen akár krémes vagy darabos, ez az édesség az évek során nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek kedvelt csemegéjévé is vált. De mennyi mogyoró van valójában egy mogyorókrémben? Cikkünkben ezt a kérdést jártuk körbe.
Ez is érdekelheti
A kereskedelemben elérhető mogyorós-kakaós krémek fő összetevői a cukor, a növényi olaj (nagyrészt pálmaolaj, emellett napraforgóolaj, repceolaj a leggyakoribb), a mogyoró, a kakaópor és a sovány tej (por), emulgeálószer és aromák, esetenként édesítőszerek. Mogyorótartalom tekintetében széles a választék, 0,01%-tól egészen magas, akár 45%-os mogyorótartalommal is találkozhatunk, a felhasznált mogyoró mennyiségének csak a gyártó „fantáziája” szab határt, jogszabályi előírás nincsen rá. A legnagyobb számban azonban a 13%-os mogyorótartalmú krémekkel találkozhatunk a boltok polcain.
Az alacsonyabb mogyorótartalmú krémeknél általában az összetevők között elől találjuk a cukrot, növényi zsírokat, kakaóport és viszonylag „hátul” a mogyorót. További jellemzőjük, hogy általában tartalmaznak aromát is, melyeknek az íz kialakításában (erősítésében) van szerepük, jellegzetesebbé teszik a termék természetes összetevőiből fakadó ízt.
A termék mogyoró tartalma befolyásolja annak árát is, tehát ha magas mogyorótartalmú terméket szeretnénk vásárolni, akkor bizony többet kell szánni erre az igen finom édességre.
Ízlés szerint választhatunk darabos vagy homogén, krémes állagú termékeket is, melyek előállításához a tisztított, őrölt „török mogyorót” paszta, massza vagy pép formájában használják fel.