A jelöléssel akadtak problémák, de biztonságosan kenyérre kenhető
A dobozos margarin a háztartások egyik alapélelmiszere. Vásárláskor több háziasszony kosarába bekerül. Vannak, akik a vaj alternatívájaként választják. Sokak a szendvicset el sem tudnák képzelni nélküle. Nézzük, hogyan teljesítettek a Szupermenta termékteszten.
Polcfelmérésünkön sokféle dobozos margarinnal találkoztunk, az ízesítetten át a sós termékekig. A Szupermenta tesztjébe a vásárlók számára széles körben elérhető, ízesítés nélküli, 39-60% zsírtartalmú margarinok kerültek. Összesen 17 terméket vizsgáltunk, melyek között szerepeltek laktózmentesként, vegánként és vitaminnal dúsítottként jelölt termékek. Egyes termékeken kiemelték azok omega-3 vagy omega-6 zsírsav tartalmát.
Milyen szabályozás vonatkozik a dobozos margarinokra? Kattintson!
Laboratóriumi vizsgálatok
- zsírtartalom
- tartósítószer tartalom (szorbinsav, benzoesav)
- vitamintartalom (a dúsított termékeknél)
- egyes termékeknél a laktóz (tejcukor) és kazein (tejfehérje) tartalom
- omega-3, omega-6 zsírsav tartalom (amelyeken az omega-3 vagy omega-6 zsírsav tartalmat feltüntették)
- erukasav-tartalom (szúrópróbaszerűen)
- glicidil-zsírsavészter (szúrópróbaszerűen)
- fémszennyezés: ólom és réz (szúrópróbaszerűen)
Zsírtartalom
A Szupermenta termékteszten vizsgált margarinok zsírtartalma 39% és 60% között mozgott. Laboratóriumi mérésekkel ellenőriztük, hogy a csomagoláson látható zsírtartalom megfelelő-e.
A vizsgált termékek zsírtartalma megfelelt a jelölésen feltüntetett értékeknek.
Terméktesztünk további eredményei
Tudtad -e?
A margarinok szilárd, képlékeny, elsődlegesen „víz az olajban” típusú, emulzió formájú termékek, amelyek szilárd és/vagy folyékony növényi és/vagy állati eredetű, emberi fogyasztásra alkalmas zsírokból készültek, és amelyek tejzsírtartalma a zsírtartalom legfeljebb 3 %-a.
Tartósítószer jelenléte
A tartósítószerek használata a margarinban általánosan elterjedt, mivel a víz-olaj emulzió könnyen romlik. Annak érdekében, hogy hónapokig tárolható margarin kerülhessen az asztalunkra, a gyártók tartósítószert használnak, vagy a termék eltarthatóságát növelő eljárásokat választanak.
Tudtad -e?
A kálium-szorbát a szorbinsav kémiai úton előállított sója. Gátolja a penész-, és élesztőgombák szaporodását, ezért széleskörűen elterjedt az élelmiszeriparban, felhasználását uniós rendelet szabályozza.
A vizsgált margarinok közül a jelölésük alapján 13-ban használtak tartósítószert, mindnél kálium-szorbátot.
A laboratóriumi eredmények alapján a tartósítószer a jogszabályban meghatározott határérték alatt volt minden esetben.
4 terméken nem tüntettek fel az összetevők között tartósítószert, de ezeknél is ellenőriztük az állítás valódiságát. 2 terméknél tényleg nem volt kimutatható hozzáadott szorbinsav vagy benzoesav, vagyis ténylegesen nem tartalmaztak hozzáadott tartósítószert.
Két terméknél kis mennyiségben kimutatható volt a szorbinsav annak ellenére, hogy csomagolásán nem tüntették fel összetevőként. A nem jelölt összetevő miatt élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabtak ki szakembereink.
Az érintett margarinokat kizártuk a Szupermenta kedveltségi rangsorából.
Használta már a Nébih E-szám keresőjét?
Vitaminok
A vitaminok hozzáadása nem kötelező a margarin gyártásakor, azonban általánosan elterjedt gyakorlat. Amennyiben vitaminnal dúsítják, akkor a gyártónak az uniós rendelet szerint meghatározott minimum mennyiséget hozzá kell adnia a termékhez.
A vizsgált minták mindegyikében volt A- és D-vitamin. Emellett 11 mintában volt E-vitamin, 5 margarinban B1 és B2-vitamin, 6 margarin pedig B6 és B12 vitaminokat, illetve 4 termék folsavat (B9-vitamin) is tartalmazott.
Kíváncsi mit érdemes tudni a dobozos margarinokban megtalálható vitaminokról? Kattintson!
Egy termék esetében a B12 vitamin mennyisége a csomagoláson helytelenül szerepelt, de a laboratóriumi vizsgálat kimutatta, hogy a forgalmazó által beküldött gyártói termékspecifikációnak megfelelő mennyiséget tartalmazta a vizsgált margarin. Ebben az esetben is eljárás indult, hatósági felügyelőink kötelezték a forgalmazót a csomagoláson feltüntetett érték javítására.
Laktóz és tejfehérje
A termékeken kiemelten fel kell tüntetni az allergén összetevőket. A laktóz (tejcukor) és a kazein (tejfehérje) elfogyasztása is okozhat arra érzékenyeknél egészségügyi panaszokat, ezért jelölés szempontjából allergénnek minősülnek.
A margarinok tartalmazhatnak tejet és tejszármazékot, ezért laktóz vagy tejfehérje érzékenység esetén javasolt minden esetben ellenőrizni a csomagoláson szereplő információkat.
Laboratóriumi vizsgálataink alapján mindegyik margarin megfelelt a jelölésüknek. A laktózmentesként, illetve vegánként jelölt termékek egyike sem tartalmazott kimutatható mennyiségben laktózt vagy kazeint.
A csomagoláson feltüntetett információk alapján 9 termék tartalmazott tejet, tejport, tejsavóport vagy íróport.
Zsírok és olajok, ami mindenkit érdekel
A dobozos margarinokban repce, pálma, kókusz, olíva, len és napraforgó olajjal is találkoztunk. Lássuk az arányokat!
A zsírban gazdag termékekben – mint a margarin – olyan alapanyagokat használnak a gyártók, amelyek különböző arányú telített és telítetlen zsírsavakból épülnek fel. A telített zsírsavak a margarinok esetében a kenhetőségért, szilárd halmazállapotért felelős, szobahőmérsékleten is kemény növényi zsírokból származnak.
A kókuszzsír tartalmaz a legnagyobb arányban telített zsírsavakat, de a pálmazsír vagy pálmamag olaj is többnyire telített zsírsavakból épül fel. A pálmaolaj és kókuszolaj a margarinok alapösszetevői, mivel a margarin egyik fő tulajdonságát, a kenhetőséget biztosítják.
Telített és telítetlen zsírsavak. Melyiket tartalmazzák az olajok és zsírok? Cikkünkből ez is kiderül!
Tudtad -e?
Az RSPO szám a csomagoláson azt jelzi, hogy a gyártó csak fenntartható gazdálkodásból származó pálmaolajat használt.
RSPO jelölést egy termék dobozán tüntettek fel, azonban hat termék esetében a beküldött alapanyag dokumentáció szerint fenntartható gazdálkodásból származó pálmaolajat használtak.
Itt jön az erukasav
Manapság szinte kizárólag a nemesített, alacsony erukasav tartalmú repcéből, elterjedt nevén a kanolából előállított olajokat használják a margaringyártásban. Az erukasav egészségkárosító hatása ma már ismert, emiatt megengedett határértékét uniós rendelet szabályozza a fogyasztásra szánt olajokban és zsírokban.
Megnyugtató, hogy a szúrópróbaszerűen kiválasztott 6 vizsgált margarin egyikében sem érte el a felső határértéket az erukasav tartalom.
Tudtad -e?
Az erukasav egy hosszú láncú zsírsav, elsősorban a repce korábbi, nem nemesített változataiban található meg, növényi toxinként tartják számon.
Omega-3, omega-6 zsírsav tartalom és tápanyag-összetételre illetve egészségre vonatkozó állítások
A teszt során több olyan terméket is vizsgáltunk, amelyen tápanyag-összetételre, illetve egészségre vonatkozó állítást tüntettek fel az omega-3 és omega-6 zsírsavtartalommal összefüggésben. Ennek eredményeivel hamarosan jelentkezünk! Ha nem szeretne lemaradni róla, kövesse velünk a Szupermentát.
Fémszennyezés
Az ólom és réz a margarinok alapanyagát adó növényekben fordulhatnak elő, amelyek a környezetükben megtalálható fémeket el tudják raktározni. Emiatt hazai és uniós rendeletek szabályozzák a réz, illetve az ólom megengedhető felső határértékét a termékekben. A vizsgált margarinok közül véletlenszerűen kiválasztva öt termék ólom-, és négy termék réztartalmát vizsgáltuk laborunkban.
Jó hír, hogy egyik esetben sem találtunk kimutatható mennyiséget.
Jelölés ellenőrzés, avagy mit takar a csomagolás?
A vásárlás során elsősorban a csomagoláson feltüntetett információk alapján döntünk, ezért kiemelten fontos a pontos, egyértelmű, könnyen érthető szöveg és képi megjelenítés.
Ha kíváncsi, milyen hibákat tárt fel a jelölésvizsgálat, olvassa el erről szóló cikkünket!
Szupermenta-tipp
Figyelmesen olvassuk el a csomagoláson feltüntetett információkat! Ez minden élelmiszer esetében, így a dobozos margarinok esetében is igaz. A margarinoknál számtalan olyan megnevezéssel vagy plusz információval találkozhatunk, ami fontos lehet az étkezési szokásaink szempontjából. Kinek, mi a fontos? A zsírtartalom vagy a vitamintartalom? Esetleg, hogy tejfehérjementes legyen? Javasoljuk, hogy a jó választás érdekében alaposan olvassuk át a termékek csomagolásán szereplő információkat.
Kíváncsi mely dobozos margarinok kerültek fel a dobogóra? Kattintson!
Kapcsolódó tartalmaink
ÖSSZESÍTETT EREDMÉNYEK
A részletes eredményeket
bemutató táblázatot
itt letöltheti!
KEDVELTSÉGI VIZSGÁLAT
Itt megtudhatja, milyen
szempontok szerint pontozták
a termékeket.