Kíváncsi, hogy egyes üzemekben hogyan készülnek a boltok polcaira kerülő üveges tormák? Cikkünkben részletesen bemutatjuk!
A legnagyobb előállítók maguk termelik (vagy termeltetési rendszerben termeltetik) a tormát. Ennek előnye, hogy folyamatosan nyomon tudják követni a növény fejlődését, növényvédelmét, pontos információval rendelkeznek a várható termés mennyiségéről, valamint a minőség emelése érdekében fajtakísérleteket is végezhetnek. Ebben a rendszerben a feldolgozó alapanyagellátása folyamatos, hiszen a megtermelt gyökeret osztályozott formában tárolja vagy tároltatja, majd az igények függvényében dolgozza fel. A kisebb előállítók jellemzően az ősztől tavaszig tartó időszakban gyártanak feldolgozott tormatermékeket és (tárolókapacitás hiányában) a feldolgozás ütemének megfelelő mennyiségben vásárolják a gyökeret.
A tárolásnak több módja van, de ma már a hűtőházban történő, fagyasztva vagy hűtve tárolás a legkorszerűbb. A páratartalomra mindvégig nagy figyelmet fordítanak, mert a kalodákba pakolt tormagyökerek hajlamosak a kiszáradásra, ugyanakkor alacsony hőfokon is hamar gyulladási reakció lép fel, amikor is a rakás közepe túlmelegszik, szinte füstöl és tönkremegy a gyökér.
A tormagyökereket felhasználás előtt átfolyó rendszerű kefés mosóberendezésben mossák meg, ahol a gyökereknek a keféhez és egymáshoz való dörzsölésével érik el a kívánt állapotot. Ezek után, amennyiben szükséges, utótisztítás (a hibák kivágása) és válogatás történik. Ezt a munkafázist jelentősen nehezíti a tormagyökér magas illóolaj- és saját kéntartalma (30-40 mg/kg), amely miatt az itt dolgozóknak meg kell küzdeniük ennek a nem éppen kellemes hatásaival is.
Válogatást követően a receptúrában megadott mennyiségű tormagyökeret kimérik és vákuum-kutterben légelszívás mellett előaprítják, majd a többi termékalkotót is hozzákeverik. Ilyenek például a teljesség igénye nélkül a víz, cukor, fűszerek, étkezési savak, tartósítószerek, antioxidánsok, sűrítő anyagok. Az előírt szemcseméret (aprítottsági fok) elérésekor a kész masszát zárt tárolásra alkalmas tárolóedénybe töltik és nem ritka, hogy 12-24 órán át pihentetik. Az elkészült masszából szükség szerint analitikai vizsgálatokat (pH, szárazanyag-tartalom, sav- és só-tartalom, kén-dioxid tartalom) végeznek. A megfelelőnek minősített krémet zárt rendszerű töltőberendezésekkel töltik (a vevő igénye szerinti kiszerelésbe, legelterjedtebb a fém zárókupakkal ellátott üveges csomagolás). Az üveges tormákat fém lapkával gőz és vákuum együttes használatával zárják. Itt fontos elmondani, hogy ez a termék nem hőkezelt termék, tehát nagyon fontos a gyártás során az üzemi higiénia pontos betartása. Végül a terméket ellátják a jogszabályban előírt jelölésekkel és azonosítókkal (pl.: minőségmegőrzési idő és/vagy tételazonosító).
A torma növénytől az üveges tormáig, a folyamat lépései:
- A torma növény termesztése
- Gyökérzet betakarítása (osztályozása)
- Az osztályozott gyökér tárolása
- Feldolgozóba szállítás (igények függvényében)
- Mosás (szükség esetén válogatás és utótisztítás)
- Előaprítás
- Az aprítékhoz további termékalkotók hozzákeverése
- Zárt, tárolásra alkalmas edényzetbe töltés (recept függvényében pihentetés)
- Töltés és zárás (általában üvegekbe)
- Termékazonosítók jelölése (minőségmegőrzési idő és/vagy tételazonosító)
- Késztermék tárolás
- Kiszállítás, értékesítés