A mogyoróról a legtöbb embernek a mogyorós csokoládé vagy valamilyen hasonló édesség jut eszébe. Azonban ez a héjas gyümölcs nemcsak a desszertek alkotórésze lehet, hanem számos kedvező élettani hatása miatt maga a gyümölcs is kifejezetten hasznos a szervezet számára. Érdemes tehát közelebbről is megismerkedni vele.
Miért fogyasszuk?
A mogyoró fogyasztása rendkívül egészséges, magas olajtartalmát nagyrészt hasznos, telítetlen zsírsavak alkotják, antioxidánsokban, B12, B6, E, K vitaminokban gazdag, folát-tartalmával a héjas gyümölcsűek csoportján belül is kiemelkedik. Nagy mennyiségben található benne kálium, magas rosttartalma is kedvező táplálkozás élettani szempontból. Az egészségtudatos étrend részeként ajánlott a mogyoró és más héjas gyümölcsök rendszeres, napi fogyasztása.
Tudta?
Érdekes, új, de nagyon zavaró jelenség, hogy a kereskedelem, a mindennapi sajtó és hatásukra a fogyasztók is az utóbbi években a mogyoró név helyett egyre inkább a „török mogyoró” megnevezést használják, a közönséges mogyoró faj (Corylus avellana) gyümölcsét értve alatta. Azért helytelen ez, mert a török mogyoró egy másik, mégpedig díszfaként ismert és nem gyümölcséért termesztett faj (Corylus colurna).
Hogyan fogyaszthatjuk?
A mogyoró felhasználása változatos: a mogyorós csokikon, bonbonokon, mogyorókrémeken kívül különféle cukrász-termékekben, müzli keverékben stb. találkozhatunk vele, de a mogyoróbél nyersen is finom, aromája azonban enyhe pörkölés után válik igazán intenzívvé. (Ha az egészségvédő hatást tekintjük elsődlegesnek, akkor ajánlott a nyersen fogyasztás, mert a pörkölés károsíthatja a gyümölcs hatóanyagait.)
A receptekben a mogyoró felhasználási módja végtelen. Kitűnő ízesítője lehet különböző töltelékeknek, salátákat is feldobhatunk vele, de a belőle sajtolt olajjal előételeket, salátákat, főételeket, desszerteket is ízesíthetünk.
A mogyoróolajat nem szabad túlhevíteni. Az ázsiai fogásokhoz kifejezetten jól illik, vaj helyett adhatjuk a kifőtt tésztákhoz, krumplis fogásokhoz is.
A mogyoró igazi arcát leginkább a desszertek között mutatja meg. Készíthetünk mogyorókrémet, de tört mogyoróval gazdagíthatjuk a különböző tortakrémeket, darabos mogyorót tehetünk a kevert tésztákba, piskótákba is, dekorációként szórhatjuk habos, vagy épp különféle szirupokkal, mázakkal leöntött sütemények tetejére.
Csakis olyan mogyorót vegyünk, aminek a héja tiszta, lehetőleg fényes, törésektől, repedésektől, lyukaktól mentes, ép.
A pucolt mogyorónál is jól látszik, hogy melyik a friss. A kemény, feszes héjú példányokat nyugodtan megvehetjük, a ráncos szemeket felejtsük el.