Utána jártunk mennyi is az annyi!
Dobozos margarin terméktesztünk vizsgálatai során kíváncsiak lettünk, vajon a különböző élelmiszerek mennyi omega-3 és omega-6 zsírsavat tartalmazhatnak. El is vittünk néhány – e témában sokat emlegetett – terméket a Nébih laboratóriumába. Lássuk az eredményeket!
Sokat lehet olvasni arról, hogy a zsírok nélkülözhetetlen tápanyagok. Mivel az omega-3 zsírsavként ismert alfa-linolénsavat és az omega-6 zsírsavcsaládba tartozó linolsavat a szervezetünk nem képes előállítani, ezeket külső forrásból, étkezés útján kell bevinnünk. A legújabb kutatások arra is rámutatnak, hogy az omega-3 és omega-6 zsírsavak arányát a napi étkezés során 1:4 arányban érdemes tartani. Nem csoda tehát, hogy nagy érdeklődés övezi, mennyi esszenciális zsírsavat tartalmaznak a különböző élelmiszerek.
A zsírokról itt olvashat!
Margarintesztünk során természetesen megmértük a margarinok ígért omega-3 és-6 zsírsav tartalmát is. Ennek során jutott eszünkbe: vajon más élelmiszerekben mekkora lehet ezek mennyisége, illetve hő hatására történik-e velük valamilyen változás? Persze bőven akadnak erről irodalmi adatok, mi azonban kísérletező kedvünkben voltunk, vagyis a saját laboratóriumunkban elvégzett mérések útján szerettük volna megtalálni a választ kérdéseinkre. Fontos megemlíteni, hogy vizsgálatsorozatunk nem reprezentatív, mivel ahhoz kevés mintát vizsgáltunk, hogy a kapott számok tudományos hivatkozási alapként szolgáljanak, de a mérési eredmények összhangban állnak a jelenleg elérhető tudományos adatokkal.
Térjünk vissza kicsit a dobozos margarin terméktesztünkre!
A teszt során több olyan dobozos margarint is vizsgáltunk, amelyen tápanyag-összetételre, illetve egészségre vonatkozó állítást tüntettek fel az omega-3 és omega-6 zsírsavtartalommal összefüggésben. Ezeknek az állításoknak az alapszabályait uniós rendelet fekteti le.
A margarinok dobozán jellemzően 10 g-ban határoznak meg egy adagot, vagyis annyit, amennyi körülbelül egy nagy szelet kenyér megkenésére elég. Ezzel szemben mi a vizsgálatunkon a napi fogyasztási adagot – azaz azt, amit az ésszerűség elve alapján fejenként egy nap alatt megeszünk – átlagosan 20 g margarinnak tekintettük, hiszen azt feltételeztük, hogy több étkezéshez is fogyasztunk margarint. Tehát megmértük, hogy a csomagoláson jelölt omega-3 és omega-6 zsírsavak mennyisége eléri-e a jogszabályi előírás szerinti értékeket 20 g margarin elfogyasztása esetén.
A 17 vizsgált termékből 5 margarin csomagolásán emelték ki az omega-3 zsírsav tartalmat, ebből 3 terméken az omega-6 zsírsavak mennyiségét is jelölték.
Kíváncsi dobozos margarin terméktesztünk eredményeire? Kattintson!
Állítások a dobozos margarinok zsírsavtartalmáról
Milyen szerepe van az omega-3 és omega-6 zsírsavaknak a táplálkozásunkban? Kattintson!
Íme, a vizsgálatsorozat!
Terméktesztünk hozadékaként tehát vizsgálatokat végeztünk, hogy kiderítsük, valóban nagy mennyiségű omega-3 és omega-6 zsírsavakat tartalmaznak-e a különböző élelmiszerek. Konkrétan a lenmag, a lenmagolaj, a hal és a margarin kerültek a laboratóriumba. A halak esetében arra is kíváncsiak voltunk, hogy a hőkezelés hatására változik-e bennük a fenti zsírsavak mennyisége. Hiszen lássuk be, Magyarországon legtöbbször megsütjük, grillezzük a halat! (Hű, de jól hangzik!)
Szóval, mielőtt messzire elkalandoznánk…, a vizsgálat során termékenként napi egy adagnak tekinthető mennyiségből mértük a zsírsavösszetételét, azaz 20 g bio lenmagolajban, 20 g margarinban, 10 g natúr lenmagban és a halhúsok esetén 100 g-ban.
Lássuk az eredményeket!
Örömteli eredmény, hogy változó mennyiségben és arányban, de valóban mind az 5 termékben megtalálható az omega-3 (alfa-linolénsav) és omega-6 (linolsav) zsírsav!
Az eredmények megmutatták, hogy valóban mind az 5 termékben megtalálható a két zsírsav. A termékek közül a lenmagból sajtolt olaj és egy magas esszenciális zsírsav tartalmú olajokból készült margarin tartalmazta a legtöbb omega-3 és omega-6 zsírsavat. Ezeket követte a norvég lazac és a natúr lenmag, majd a busa. Jó hír, hogy a hőkezelés során nem csökkent az esszenciális zsírsavak mennyisége a halakban.
Érdekesség, hogy a vizsgált termékek különböző arányban tartalmazzák a zsírsavakat. A busában kétszer több az omega-3 mennyisége, mint az omega-6-é. A tengeri lazacok esetében pedig éppen fordított ez az arány.
A hő hatása
Azt tapasztaltuk, hogy a hőkezelés során, 100°C-on 30 percig tartva, nem csökkent az esszenciális zsírsavak mennyisége a haltermékekben.
Jó hír tehát, hogy alapos sütés-főzés után is megmarad az alfa-linolénsav és a linolsav az ételünkben.
A vizsgált termékek eltérő zsírsav tartalmát az alábbi grafikon is jól szemlélteti
*A Szupermenta termékteszten vizsgált dobozos margarinok között, a mérési adatok alapján a legmagasabb omega-3 és omega-6 zsírsav tartalommal rendelkező margarin.
Bio lenmagolaj
Vizsgálatunk is megerősítette, hogy már egyetlen evőkanálnyi (kb. 20g) lenmagolajjal elfogyaszthatjuk akár a vér normál koleszterinszintjének fenntartásához szükséges napi omega-3 szükséglet többszörösét is. Az, hogy bio alapanyagú-e az olaj, nem befolyásolja az esszenciális zsírsavak mennyiségét. A lenmagolaj fogyasztásánál mindenképpen érdemes figyelembe venni a napi javasolt szükségletet, mert a túlzott bevitel – mint minden étel esetében, úgy ennél is – problémát okozhat.
Margarin
Elmondható, hogy a magas esszenciális zsírsav tartalmú olajokból készült margarin fogyasztása hozzájárulhat a napi ajánlott beviteli érték eléréséhez. A Szupermenta margarintesztjén vizsgált termékek közül a legtöbb omega-3 és omega-6 zsírsavtartalmú margarin eredménye szerepelt a vizsgálatban. A margarinokban az esszenciális zsírsavak mennyiségét a felhasznált olajok határozzák meg. Azt is hasznos lehet tudni, hogy a legtöbbet és a legkevesebbet tartalmazó termékek között akár több gramm eltérés is lehet.
Natúr lenmag
Kiderült, hogy amennyiben lenmagot választunk, várhatóan egy evőkanálnyi (kb. 10g) elfogyasztásával fedezhetjük a normál koleszterinszint fenntartásához szükséges esszenciális zsírsavmennyiséget. Felhasználását tekintve érdemes figyelni arra, hogy milyen formában visszük be a lenmagot szervezetünkbe.
Tudta?
A lenmag keverhető péksütemények tésztájába, de őrölve akár joghurtba, zabkásába téve is ízletes csemege válhat belőle. A lenmag vízzel elkeverve zselés állagúvá válik, így akár főzelékek sűrítésére is használható.
Halak
A tengeri halak összességében nagyobb mennyiségben tartalmaznak omega-3 és omega-6 zsírsavakat, mint az édesvízi busa.
Az étkezésünk szempontjából tehát érdemes több fajta halat is fogyasztani, hiszen vitathatatlan, hogy a halak jelentős mértékben hozzájárulhatnak az egészségünk szempontjából kedvező mennyiségű esszenciális zsírsavak beviteléhez.
Tudta?
Ahhoz, hogy egy terméken feltüntethessék azt, hogy a normál koleszterinszint fenntartásához hozzájárul , az omega-3 alfa-linolénsavból minimum 0,3g-ot kell napi adagonként tartalmaznia az élelmiszernek. Azonban azt is figyelembe kell venni, hogy a jótékony hatáshoz naponta 2g-ot kell elfogyasztani az alfa-linolénsavból (hiszen más forrásból is fogyaszthatunk). Az omega-6 linolsavból már 1,5g-ot kell tartalmaznia a napi adagnak és egy nap alatt összesen 10g linolsavra van szükségünk a normál koleszterinszint fenntartásához.
Szupermenta-tipp
Az omega-3 és omega-6 zsírsavak a mindennapi étkezéseink alkalmával is bekerülnek a szervezetünkbe. Azonban ahhoz, hogy azok hosszú távon támogassák az egészségünket, érdemes odafigyelni arra, hogy a szakmai ajánlásoknak megfelelő mennyiséget fogyasszunk belőlük! A tudatos táplálkozás egyik lépcsőjeként célszerű változatos étrendet követni, és figyelembe venni a termékeken esetlegesen feltüntetett zsírsav-mennyiségeket.