Image default

Pikáns szüret a Nébih „kertjében”

A hegyes-erős paprika vetőmag terméktesztünk folytatásaként szakembereink elvetették a letesztelt magokat, és felnevelték a növényeket a Nébih monorierdei Fajtakitermesztő Állomásán. Cikkünkből megismerheti a termesztés részleteit, és az is kiderül, hogy a vetőmagokból az ígért növények fejlődtek-e.

A hegyes-erős paprika vetőmag terméktesztünkről nyár elején olvashattak. Nem ért azonban akkor véget a vetőmagok tesztelése, ugyanis a korábbi „tölteni való” paprika, valamint cseresznye- és koktélparadicsom kísérletünkhöz hasonlóan ez alkalommal is kíváncsiak voltunk, hogy milyen növények fejlődnek a magokból. A teszt folytatásaként tehát szakembereink elvetették a magokat a Nébih monorierdei Fajtakitermesztő Állomásán, és figyelemmel kísérték a növények fejlődését.

 A termesztés menete

Szakembereink a paprikavetőmagokat április közepén 5×5 cm-es cellaméretű tálcákba vetették el szemenként, kb. 0,5 cm mélyre, majd alapos öntözés után 20 °C-os hőmérsékletű fóliasátorban helyezték el. A napi munka az öntözésre és a klímaszabályozásra, azaz a szellőztetésre terjedt ki. Kaptak tápoldatot, valamint a palántanevelés során gombaölőszeres kezelést alkalmaztak a szakértők.

hegyes-erős paprika fajtakísérlet tápkockaA magok kicsíráztak, majd kb. 2 héttel a vetés után kibújtak a földből a növények. A fóliasátorban elhelyezett palántanevelő tálcákban május közepén már szép palántákkal találkozhattunk.hegyes-erős paprika fajtakísérlet palántákA paprikapalánták szépen növekedtek, így május végén, mikor a tápkockát már jól átszőtték a gyökerek, szakembereink aprómorzsás talajba ültették a 6-8 lombleveles korú növényeket. Ezután a tövükhöz helyezték az öntözőrendszer csepegtető szalagjait, ennek segítségével öntözték őket napi 1-2 alkalommal időjárástól függően.hegyes-erős paprika kiültetésA kiültetés után a növények begyökeresedtek, és az elvárásoknak megfelelően fejlődtek, melyet a fejlettségi állapotnak megfelelő műtrágyázással biztosítottak a hozzáértők. Az állomány növényvédelme érdekében pedig a rovarkártevőkkel szemben hasznos élő szervezeteket (ragadozóatkát, fürkészdarazsakat) telepítettek be. A paprikanevelés feladatai közé tartozik a terület gyommentesen tartása is, ezt rotációs kapával és kapálással végezték.

Júniusban megjelentek első virágok.Ezt követően megkezdődött a terméskötődés és bogyófejlődés, így július végén már érett, különböző színekben pompázó hegyes-erős paprikákat szedhettünk a bokrokról.

Lássuk az eredményeket!

A termesztés folyamata során szakembereink figyelemmel kísérték a növények fejlődését. Tapasztalataink alapján elmondható, hogy az elvárásoknak megfelelően fejlődtek a paprikák. A terméseket összevetettük a csomagoláson feltüntetett képekkel, a tasakon szereplő leírásokkal, valamint a hivatal adatbázisában szereplő fajtaleírással.

Örömteli eredményről számolhatunk be: jól vizsgáztak a vetőmagok, hiszen mindegyikből az ígért hegyes-erős paprika fejlődött.

Tudta?

Egyes paprikafajtáknál jellemző, hogy a teljes éréskor megváltozik a színük.

A paprika ereje, avagy a kapszaicintartalom

Erős paprikákról lévén szó, kíváncsiak voltunk, hogy mennyi kapszaicint tartalmaznak. Ez a vegyület adja ugyanis a paprikák csípős, égető ízét. A leszüretelt erős paprikákat tehát elvittük a laboratóriumba. A vizsgálati eredmények alapján a kapszaicin mennyisége nyers paprikára vonatkoztatva széles skálán, 7 és 100 mg/kg között mozgott. A legkevesebb kapszaicint a Samenhof Kecskeszarv paprikában, míg a legmagasabb értéket a Royal Sluis Magrovet Cristobal F1 paprikában mérték.

Eredmények képekben

Kapcsolódó tartalmaink

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad További információk