Augusztusban valahogy könnyebb az élet: hosszú esték és hideg italok, ezt (is) imádjuk a nyárban. Mi is kerülhetett volna tehát a Szupermenta terítékére, ha nem a meggyes sör. 19 terméket vizsgáltunk. A mintavétel után a hatósági ellenőrzéseken át, a Nébih laboratóriumaiba vándoroltak a meggyes sörök és persze a kedveltségi vizsgálat sem maradt el.
Meggyes sör alapozás
Most is, mint általában nagyobb áruházláncok polcairól szerezték be a termékeket a hatósági felügyelőink. A meggyes sör az ízesített sörök kategóriájába tartozik, amelyet a Magyar Élelmiszerkönyv irányelve szabályoz. A tesztünkben szereplő termékek alkoholtartalma, a jelölésük alapján 3,3-8 térfogatszázalék között mozgott. 14 termék dobozos, míg 5 üveges volt, kiszerelésük pedig a 0,25 literestől a 0,5 literesig terjedt.
A sörök szabályozásáról bővebben itt olvashat!
Tudta?
Az ízesített sör: Olyan sör, amelyhez az ízhatás kialakítása érdekében a komló helyett vagy mellett egyéb ízesítőanyagot is felhasználhatnak. Ezen termékek részletes jellemzőit a gyártmánylap rögzíti.
Terméktesztünk további eredményei
Laboratóriumi vizsgálatok
- Alkoholtartalom (% vol.)
- Eredeti extrakttartalom (% Plato)
- Valódi extrakttartalom (% m/m)
- Alkoholeredet
- Sűrűség(g/ml)
- Szén-dioxid(g/l)
- Szín (EBC)
- Ochratoxin A (OTA µg/l)
- Tartósítószer (mg/l)
- Mesterséges színanyag (mg/l)
- Édesítőszerek (mg/l)
- Növényvédőszer maradék
Kíváncsi mit érdemes tudni a kézműves sörökről? Cikkünkből kiderül!
Alkoholtartalom
A meggyes sörök alkoholtartalma általában 2,8 és 8 százalék között van, de extrém esetben lehet ennél magasabb alkoholtartalmú ital is.
Ezeknek az előírásoknak és a címkén jelzett alkoholtartalom értékeknek minden meggyes sör megfelelt!
Eredeti és valódi extrakttartalom, azaz iránytű a sörminőséghez
Eredeti extraktnak azt az extraktmennyiséget nevezzük, ami az erjedés megindulása előtt már megvolt a sörlében. Ezzel szemben a valódi extrakttartalom a sörlében lévő összes oldott anyag mennyisége, amelyet répacukor-tömegszázalékban fejezünk ki. Mind a két paraméter a sör minőségének meghatározásában segít.
A sörök minőségéről bővebben itt olvashat!
Vásárlóként a sör címkéjén nem fogjuk megtalálni az eredeti extrakttartalmat, mivel azt csak az adott termék gyártmánylapján kötelező feltüntetni. Vannak gyártók, akik ennek ellenére szerepeltetik az adott sör Balling-fokát. Ennek hiányában viszont csupán a termék előállítójával szembeni bizalomra hagyatkozhatunk, hogy ha ő minőségi jelzővel illeti termékét, az valóban meg is felel a valóságnak, vagyis legalább 11% az ital eredeti extrakttartalma. A vizsgálatba vont meggyes sörök közül három gyártó tüntette fel a „minőségi” jelzőt a „palackokon”.
Tudta?
A Balling-fok a sörlé erjesztés előtti szárazanyagtartalmát jelölő mértékegység.
A laboratóriumi vizsgálatok alapján mind a három termék joggal viselte a „minőségi” jelzőt.
A termékek valódi extrakttartalma a laboratóriumi eredmények alapján 4,83 és 10,08 százalék között mozgott, míg az eredeti extrakttartalma 11,39 és 17,48 százalék között változott.
A részletes eredmények, összefoglaló táblázatunkban megtekinthetőek!
Alkoholeredet
Az alkohol eredetvizsgálat során azt ellenőrzik a laboratóriumban, hogy valóban abból ered-e az alkohol, amit ahhoz felhasználhattak. Esetünkben meggyből és malátából.
A vizsgált meggyes sörök eredetét rendben találták a szakemberek!
Hogyan készül a meggyes sör? Kattintson!
Ochratoxin-A (OTA), lefordítva penészgomba-vizsgálat
Ez a vegyület egy mikotoxin, azaz gombaeredetű méreganyag, amely néhány egyéb étel mellett a sörben is előfordulhat. Meggyes sör esetében az előírt határérték 2 µg/l.
Kíváncsi hogyan vizsgálják a laboratóriumi szakembereink a sörben a penészgombát? Kattintson!
Megnyugtató, hogy a vizsgálat pozitívan zárult, az eredmények megfeleltek!
Hatósági vizsgálatok, jelölés és nyomozás
A meggyes sörök jelölésén fel kell tüntetni a „sör”, „ízesített sör” kifejezést. Az ízesített sörök megnevezésében az ízére, színére vagy egyéb jellegzetességére utaló szónak és természetesen az alkoholtartalomnak is szerepelnie kell.
A szakembereink négy terméknél találtak jelölési hibát, előfordult, hogy egy-egy terméknél egyszerre többet is. Az érintett három gyártó és egy forgalmazó ellen az ellenőreink hatósági eljárást indítottak és élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabtak ki, mindösszesen 160 000 forint értékben.
Fontos szempont volt a nyomonkövethetőség ellenőrzése is. A nyomonkövetési rendszer megfelelő biztosítása érdekében mindenképpen szükséges az előállítás megkezdésétől a vásárlókhoz történő eljutásig az adott meggyes sörök pontos dokumentálása. Ez a folyamat magában foglal minden egyes lépést az alapanyag beszerzésétől, a technológiai eljárásokon keresztül, a késztermék előállításáig.
A szakembereink e téren hat terméknél tapasztaltak kisebb nyomonkövetéssel kapcsolatos hiányosságot, emiatt az érintett kereskedelmi üzletláncokkal szemben élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot szabtak ki 300 000 forint értékben.
10 esetben kisebb jelölési és gyártmánylappal kapcsolatos hibákat is találtak a hatósági felügyelők. Erről az érintett gyártókat tájékoztatták és felhívták a figyelmet a hibák javítására.
Tudta?
A gyártmánylap az élelmiszer-előállító által vezetett, élelmiszerbiztonsági, minőségi jellemzőire vonatkozó nyilvántartás.
Szupermenta-tipp
A nagy melegben igazán jól eshet egy pohár jéghideg meggyes sör. Viszont mielőtt a sörös pohár fenekére nézünk, érdemes megnézni a termék alkoholtartalmát, hiszen ez az érték – a hazai piacon végzett polcfelmérésünk szerint – az ízesített sörök esetében is széles skálán mozog, 3,3-tól egészen 8 térfogatszázalékig. Tudatosan válasszuk ki a számunkra megfelelő hűsítőt!
A meggyes sörök kedveltségi vizsgálata sem maradt el. Ha kíváncsi, mely termékek állhattak dobogóra, kattintson!
Kapcsolódó tartalmaink
ÖSSZESÍTETT EREDMÉNYEK
A részletes eredményeket
bemutató táblázatot
itt letöltheti!
KEDVELTSÉGI VIZSGÁLAT
Itt megtudhatja, milyen
szempontok szerint pontozták
a termékeket.