Avagy a majonézek jelölésének vizsgálata
Majonéz terméktesztünkön 22 terméket vizsgáltunk, melyek közül 3 nem felelt meg maradéktalanul a jelölési előírásoknak. A hibák miatt a felelős vállalkozások figyelmeztetésben részesülnek.
A jelölés ellenőrzése céljából minden hazai gyártótól bekértük a termék gyártmánylapját, a nem hazai gyártású termékre vonatkozóan pedig a forgalmazótól a termékspecifikációt, melyek figyelembevételével és a vonatkozó jogszabályok alapján megvizsgáltuk, hogy a jelölés megfelel-e az előírásoknak.
A tojás termelésére vonatkozó hivatkozásokat, mint például hogy mélyalmos, alternatív vagy szabad tyúktartásból származik, minden érintett terméknél megvizsgáltuk, és a felelős vállalkozók a benyújtott bizonyítékokkal igazolták az állítás megfelelőségét.
Apróbb jelölési hibákkal viszont ezúttal is találkoztunk.
Egy terméknél a zsír mennyiségi feltüntetése azért nem volt megfelelő, mert a feltüntetett zsírmennyiség mellett a termékre másik tartósítószer határérték vonatkozott volna, aminek a termék nem tudott volna megfelelni.
Ez is érdekelheti
Egy esetben a termék jelölésén feltüntetett energiatartalom számítása nem volt pontos.
Két majonézen nem jelölték a szénhidrát- és fehérje-tartalom egy adagra vonatkoztatott beviteli referencia %-át a feltüntetett tápérték jelölésben. A beviteli referencia %-ok feltüntetése nem kötelező, azonban ha önkéntesen feltüntetik, akkor a szabályoknak megfelelően valamennyi tápanyagra meg kell adni.
Egy termék frontoldalán szerepelt a főtt tojás képe, azonban a jelölésén a felhasznált tojás mennyiségét nem tüntették fel. Amennyiben a termék jelölésén valamilyen módon – például képpel – kihangsúlyoznak egy összetevőt, akkor annak mennyiségét is fel kell tüntetni a csomagoláson.
A jelölési hibák miatt az élelmiszer-vállalkozók figyelmeztetésben részesülnek, és intézkedési tervet kell benyújtaniuk a hibák javítására vonatkozóan.