A burgonya a legtöbb háztartás alapvető élelmiszere, ezért gyakori a krumplik otthoni tárolása. Nem mindegy azonban, hogyan is tesszük ezt, ugyanis a nem megfelelő tárolás a káros vegyületek – többek között a szolanin – szintjének megemelkedéséhez vezethet.
Felmérésünk során a Nébih laboratóriumában szakembereink megvizsgálták a burgonyák szolanintartalmát. Nézzük meg, milyen érdekes módszerrel!
A szolanin
A növények, így a burgonyák is gyakran tartalmaznak természetesen előforduló káros anyagokat, amelyek egészséges és megfelelően tárolt gumók esetében nem jelentenek kockázatot. A szolanin is egy ilyen vegyület, amely a burgonya csíráiban, héjában és közvetlenül a héj alatt fordul elő a legmagasabb koncentrációban.
Hogyan érdemes tárolni a burgonyát? Cikkünkből kiderül!
A szolanin vizsgálata
A szolanintartalom meghatározása a Nébih laboratóriumának akkreditált, saját módszerével történt. A burgonyákat nyersen, hámozatlanul ledaráltuk és egyneműsítettük. A mintákat nagy pontosságú mérlegen lombikokba mértük, majd ecetsavas víz hozzáadásával oldottuk ki a szolanintartalmukat. Az így kapott oldatokat szűrés után folyadékkromatográfiás rendszeren (HPLC), tömegspektrométer (MS) detektorral vizsgáltuk.
1. kép: Folyadékkromatográfia folyamata
A folyadékkromatográfia célja a különböző vegyületek térbeli elválasztása, és mennyiségi, valamint minőségi jellemzése a retenciós idők, csúcsterületek (magasság) és ionarányok alapján. A tömegspektrométer (MS) a vegyületet molekula ionokra bontja, amely alapján meghatározható az adott molekula.
A mérés során ismert koncentrációjú szolanin standard oldatokat használtunk, ezekhez viszonyítva határozható meg a mintákban jelen lévő szolanin mennyisége.
Tudta?
A retenciós idő a beinjektálás időpontjától az érzékelésig eltelt idő másodpercekben mérve, melyet számítógép rögzít.
2. kép: Szolanin mennyiségének meghatározása
A módszer mennyiségi meghatározási határa 5 mg/kg, tehát ez a legkisebb mennyiség, amely megállapítható. A 49/2014. (IV. 29) VM rendelet előírása szerint a nyers, hámozatlan burgonya szolanintartalmának határértéke 100 mg/kg.
A vizsgált burgonyaminták többsége a meghatározási határ feletti koncentrációban tartalmazott szolanint, de megnyugtató, hogy minden eredmény bőven a kockázatot jelentő 100 mg/kg-os referenciaszint alatt maradt.
Források: Lehel J, Lányi K, Pleva D, Laczay P (2019) Természetes eredetű élelmiszer-összetevők toxikus hatásai. Magyar Állatorvosok Lapja 140:239-250; 49/2014. (IV. 29.) VM rendelet; QM-M-Soln-HPLC/MS/MS-3:2013. α-Szolanin és α-Kakonin tartalom meghatározása burgonyából, burgonyát tartalmazó takarmányokból, élelmiszerekből, HPLC módszerrel, MS detektálással.