A téli időszakban előszeretettel választjuk mindennapjainkban a teát. Szupermenta terméktesztünkön ezúttal e forró ital egyik fő ízesítőjét, vagyis az előrecsomagolt, 100%-os citromleveket vizsgáltuk.
Vannak, akik magában kortyolgatják a teát, de sokan szeretik citrommal ízesíteni. Ha épp nincsen kéznél friss citrom, jó, ha van a háznál előrecsomagolt citromlé, citromízesítő. E termékcsoport melletti érv lehet még a hosszabb eltarthatóság vagy éppen a kényelem is. A Szupermentán ezúttal utánajártunk, biztonságosak és megfelelő minőségűek-e ezek termékek.
Ez is érdekelheti
A kereskedelemben kapható 100%-os gyümölcslétartalommal rendelkező termékek két csoportra oszthatók: - gyümölcslé (ahol a gyümölcs friss leve kerül feldolgozásra), - koncentrátumból (sűrítményből) előállított gyümölcslé (ahol a besűrített friss gyümölcslé kerül visszahígításra). Mindkét termékcsoport az előállítás során egy nagyon rövid ideig tartó pasztőrözésen is átesik, hogy hosszan eltartható terméket állítsanak elő.
A „citromízesítő” és a „citromlé” két külön termékcsoport. A nagyobb üzletláncokban kapható termékek kínálatát felmérve, a citromízesítők között találtunk 10%, 25%, 40% és 50% gyümölcstartalmúakat, ahogyan 100%-os citromleveket is. Az összehasonlíthatóságot is figyelembe véve, végül 13 különböző 100%-os citromlevet vettünk górcső alá. A „citromlé” szó kizárólag a 100%-os levek esetében használható és ezen megnevezésű termékeket a Magyar Élelmiszerkönyv szabályozza.
Korábbi cikkünkből még több érdekességet olvashatnak
a gyümölcslevek szabályozásáról!
A vizsgált termékek közül hatot a citrom friss levéből állítottak elő – melyek között öt bio minősítésű volt –, hét pedig sűrítményből készült. A gyártók által feldolgozott citromok jelentős része Olaszország termőterületeiről származik, azonban Spanyol- és Görögországból is szereznek be déligyümölcsöt, ahogy Dél-Afrika, Argentína, Brazília és Tahiti területeiről is.
Olvasta már decemberi citrom tesztünk eredményeit?
Ahogy a Szupermenta teszteknél lenni szokott, számos vizsgálatot végeztünk a laboratóriumban:
- citromsavtartalom és pH,
- kén-dioxid adalékanyag tartalom,
- tartósítószerek jelenléte (benzoesav és szorbinsav tartalom),
- növényvédőszer-maradvány (felületkezelésre szolgáló anyagok is),
- C-vitamin (aszkorbinsav) tartalom.
Jó hír, hogy a laboratóriumi eredmények alapján biztonsági szempontból minden termék megfelelt. De lássuk közelebbről, milyen részleteket tártunk fel a citromlevek vizsgálata során!
Növényvédőszerek jelenléte
Citrom alapanyagból készülő termékekről lévén szó, kiemelten fontos biztonsági paraméterként mértük a növényvédőszer-maradékot és a felületkezelésre szolgáló anyagokat is a termékekben.
Megnyugtató, hogy a laboratóriumi vizsgálatok nem mutattak ki a termékekben határértéket meghaladó növényvédőszer-maradékokat.
Citromlevek és a C-vitamin
Kíváncsiságból megvizsgáltuk az összes termék C-vitamin tartalmát is, annak ellenére, hogy nincs jogszabályban előírva minimális mennyiség.
A feldolgozás során alkalmazott – nagyon rövid ideig tartó – pasztőrözési folyamat kis mértékben ugyan, de már csökkenti a C-vitamin tartalmat. Érdekességképp vizsgáltuk egy frissen facsart citrom levét is, amely a legmagasabb C-vitamin tartalommal rendelkezett (45 mg/100 ml).
A C-vitamin tartalmat számos tényező befolyásolhatja, például az oxidáció és a csomagolóanyag típusa vagy éppen a fényhatás.
Az előrecsomagolt citromlevek C-vitamin tartalmát befolyásoló tényezőkről A C-vitamin a levegő oxigénjének, továbbá egyes enzimek hatására oxidálódik. Az így keletkező oxidált forma már nem rendelkezik vitamin hatással. Az oxidációs folyamat a tárolás során is végbemegy, melynek mértéke függ a csomagolás típusától is, hogy műanyag palackban vagy üvegben tárolják. Az üvegben játszódik le legkevésbé az oxidációs folyamat. A C-vitamin tartalom jelentős csökkenését okozhatja a fényhatás, ahogyan a gyártástól számított időtartam eltelte is jelentősen befolyásolja. Nem utolsó sorban függ a felhasznált alapanyag fajtájától és annak érettségi fokától is.
A feltüntetett vitamintartalom
Két terméken tüntették fel a C-vitamin mennyiségét és a napi beviteli referenciaértéket (NRV). A C-vitaminra vonatkozó értékeket nem kötelező jelölni a termék csomagolásán. Ha önként mégis megteszik, természetesen meg kell felelni az előírásoknak.
Pontosan, hogy tüntethető fel a C-vitamin mennyisége? Cikkünkből kiderül!
A laboratóriumi vizsgálatok alapján az érintett termékeken megfelelő volt a feltüntetett érték, ahogyan a C-vitamin tartalom jelölése is megfelelt az előírásoknak.
Jelölés vizsgálata
A termékek jelölésének vizsgálatakor számos kisebb súlyú hibát tártunk fel. Probléma volt többek közt a megnevezéssel, a betűmérettel, a tápérték adatok feltüntetésével, az energiatartalommal, valamint a tárolási feltétellel. A felelős élelmiszer-vállalkozókat hivatalunk felszólítja azok javítására.
Tizenháromból nyolc termék esetében találtunk jelölési hibát.
A részletekért kattintson!
Citromsav és pH
Az energiaértékekre vonatkozó adatokat a citromsavtartalom laboratóriumi, mérési eredményei alapján ellenőriztük, hiszen a termékek szerves savtartalmával a tápérték adatok számítása során számolni kell. A vizsgált termékek 40,6-59,6 g/l közötti citromsavat tartalmaztak. Mindemellett vizsgáltunk egy frissen facsart citromlevet is, melynek savtartalma is hasonló értékű (57,2 g/l) volt.
A pH érték a savasság intenzitását fejezi ki, azaz a citromlében található hidrogén-ionok koncentrációját jelenti. A vizsgált citromlevek erősen savanyú kémhatásúak, számszerűleg 2,2-2,5 közötti pH értékkel rendelkeztek.
Adalékanyagok a citromlében
Benzoesav és szorbinsav
Fontosnak tartottuk ellenőrizni, hogy a termékek tartalmaznak-e nem jelölt tartósítószer összetevőt, így minden terméknél laboratóriumban vizsgáltuk a benzoe- és szorbinsav-tartalmat.
A termékek nem tartalmaztak benzoesav és szorbinsav tartósítószereket, így megfeleltek a jelölésen feltüntetett összetevőknek.
A szorbinsav és a benzoesav, illetve annak sói alkalmazása az élelmiszerek tartósításában általánosan elterjedt módszer. Az élelmiszer tartósítása a tartósítószerek használatán kívül egyéb módszerekkel is elérhetőek: hőkezelés, romlást okozó mikroorganizmusoknak kedvezőtlen környezet kialakítása pl. savas környezet, megfelelő csomagolás. Az alkalmazott technológiai módszertől függően néhány héttől akár több hónapra is meg lehet hosszabbítani egy termék minőségmegőrzési idejét.
Kén-dioxid és kálium-metabiszulfit
Uniós rendelet szabályozza, hogy a kén-dioxidot mely élelmiszerben, milyen mennyiségben lehet használni. Laboratóriumi vizsgálattal ellenőriztük, hogy a 13 citromlében megfelel-e a hozzáadott kén-dioxid mennyisége az előírt 350 mg/l-os maximumnak. A kapott eredmények 34-348 mg/l közötti értéktartományba estek.
A termékek kén-dioxid tartalma nem haladta meg az uniós rendelet által meghatározott határértéket.
A kálium-metabiszulfit egy kén tartalmú adalékanyag, amely elsősorban a barnulást akadályozza meg. Mindemellett fontos megjegyezni, hogy allergén anyag is, ezért a termékek csomagolásán kiemelten tüntették fel.
Azon termékek színe sötétebb volt, amelyekhez egyáltalán nem vagy csak nagyon kis mennyiségben adták hozzá ezt az adalékanyagot.
Ha kíváncsi, mely citromlevek végeztek az élen a Szupermenta kedveltségi vizsgálatán, kattintson tovább!
A hatósági vizsgálatok összefoglalásaként elmondható, hogy 13 termékből 8 esetében jelölési hibák miatt hatósági eljárás indult. A Nébih az élelmiszer-vállalkozókat figyelmeztetésben részesíti, és intézkedési terv benyújtása mellett kötelezi a hibák javítására.
Kapcsolódó tartalmaink
ÖSSZESÍTETT EREDMÉNYEK
A részletes eredményeket
bemutató táblázatot
itt letöltheti!
KEDVELTSÉGI VIZSGÁLAT
Itt megtudhatja, milyen
szempontok szerint pontozták
a termékeket.